Bez tereta starih dugova Poljoprivredna korporacija Beograd (PKB) bi, kažu, poslovala s profitom, a ovako je i prošlu godinu završila sa minusom. U PKB-u očekuju da će mnogi želeti da kupe paket njihove imovine, jer je to model privatizacije koji je odabrao Grad Beograd kao vlasnik.
– U okviru tog dela imovine biće praktično sva imovina PKB-a, zemljište, životinje, mehanizacija, ceo tehnološki proces, potreban broj zaposlenih, uslov da određeni broj godina mora da zadrži stočarsku proizvodnju na ovom nivou – kaže Dragiša Petrović, generalni dirketor PKB-a.
Petrović kaže da imovinski paket ne sadrži građevinsko zemljište koje ostaje Gradu Beogradu i da ovog trenutka ne bi mogao da spekuliše oko vrednosti preduzeća.
Predstavnicima zaposlenih u PKB-u ne dopada se ideja da se sva imovina preda u privatno vlasništvo.
– Mi smo za model postojanja PKB-a sa većinskim državnim vlasništvom. Nemamo protiv da se delimičnom privatizacijom nađe efikasniji menadžment, ali ne treba ovakvu kompaniju prepustiti bilo kome – kaže Nikola Lazić iz Nezavisnog sindikata “PKB korporacije”.
– Više sam volela da smo mogli da ga sačuvamo u okviru države, ali modeli poslovanja su takvi da nameću potrebu da se prepoznaje vlasnik, da on odgovara za proizvodnju i da on bude taj koji će garantovati kontinuitet kombinata – kaže ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković.
“MK Group” i Industrija mesa “Matijević” najpoznatije su od domaćih kompanija koje su se prijavile da su zainteresovane da kupe PKB. Potencijalni strani investitori su iz Nemačke, Danske, Hongkonga, Austrije, Kine i Rusije.
– Treba voditi računa da se ne dese loši primeri iz prošlosti, da dođu pravi vlasnici koji su bili u tom biznisu, a ne ljudi koji se nisu ni bavili poljoprivredom – kaže Dragan Glamočić, savetnik premijera za poljoprivredu.
Prema njegovim rečima, bolje je ako dođe inostrani kapital, ali, ako ne dođe, dobrodošao je i domaći.
– Svima onima koji se zalažu za privatizaciju poljoprivrednog zemljišta savetujem da prodaju svoje stanove strancima i da onda od njih iznajme te stanove da u njima stanuju – kaže agroekonomista Miladin Ševarlić.
A pre juna i javnog poziva za privatizaciju pred PKB-om je drugi izazov – kako prevazići 31. maj, kada prestaje zakonska zaštita od poverilaca. To znači da bi prvog juna na vrata mogli da im zakucaju poverioci i da traže 27 mil EUR, koliko PKB ima takozvanih starih dugova.
Sličnu muku muči većina od oko 300 preduzeća u restrukturiranju za koje država traži vlasnika. U Ministarstvu privrede, kažu, razmatraju različita rešenja kako da se rok ispoštuje, a da 1. juna ne nastane kolaps.
You also might be interested in
Teško da je ijedna vest, od ove da je Budimka napokon dobila vlasnika i da će na proleće početi sa proizvodnjom, u novije vreme više obradovala poljoprivrednike iz Požege i okoline
U proteklih 15 godina došlo je do raslojavanja u poljoprivredi Subotice na velike i male poljoprivredne proizvođače, a ljudski resursi, povezivanje i transfer znanja su ključni za dalji ruralni razvoj ovog kraja, rečeno je na predstavljanju nacrta Strategije razvoja poljoprivrede Subotice za period do 2020. godine.
Profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu Dragan Glamočić kaže da su subvencije izuzetno visoke, ali da one ipak nisu čarobni štapić niti rešenje koje će oporaviti stočarstvo
Nedavne poruke
- Obeležen Međunarodni dan žena na selu: Kakvo je novo lice žene sa sela?
- Od danas javni poziv za evidentiranje faktičkog obrađivanja poljoprivrednog zemljišta
- Savet Evrope pozvao da se razmotre posledice projekta ”Jadar”
- Drakulić: Srbija suočena sa visokom inflacijom zbog političkog razbacivanja novca i monopola
- Čačak domaćin prve nacionalne konferencije posvećene ženama na selu
Aktuelne teme
agrarna politika
agrarni budžet
agrobiznis
bezbednost hrane
biodiverzitet
branislav nedimović
državno poljoprivredno zemljište
ebrd
eu
evropska unija
fao
investicije
izvoz
klimatske promene
konkurs
kukuruz
ministarstvo poljoprivrede
obnovljivi izvori energije
organska proizvodnja
pks
Poljoprivreda
poljoprivredni proizvodi
poljoprivredno zemljište
poplave
povrtarstvo
prehrambena industrija
privatizacija
produktna berza
pšenica
ratarstvo
ruralni razvoj
rusija
snežana bogosavljević bošković
soja
srbija
Stočarstvo
subvencije
tržište
tržište žitarica
ujedinjene nacije
usevi
vinogradarstvo
vojvodina
voćarstvo
zaštita životne sredine