Profesor u penziji Univerziteta u Beogradu Ksenija Petovar rekla je da postoje dve grupe aktera koji mogu da budu nosioci ruralnog razvoja u Srbiji. “Prva grupa su mladi ljudi, odnosno deca koja se tek sada školuju, jer njihovo obrazovanje je na nivou s početka 20. veka. To su deca koja nemaju dostupnost za dalje školovanje.
Druga grupa za revitalizaciju seoskog područja su mlade žene, jer statistički podaci pokazuju veću migraciju žena nego muškaraca”, rekla je Petovar na okruglom stolu na temu “Agrarni i ruralni razvoj u Srbiji”, koji je kao deo projekta “EU- prilika ili prepreka?” organizovao u Kraljevu Evropski pokret u Srbiji. Projekat je podržan od strane Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije.
Skup je posvećen razmatranju prednosti pristupanja Srbije Evropskoj uniji (EU) u oblasti agrarnog i ruralnog razvoja Srbije sa ciljem da se kroz argumentovanu raspravu doprinese unapređenju razumevanja i informisanosti lokalnih aktera i građana o posledicama evropske integracije u ovoj oblasti.
U holu svečane sale grada Kraljeva otvorena je izložba fotografija ”Primenjena nostalgija”, na kojoj su zajedno predstavljeni radovi dva fotografa, jednog iz Srbije i jednog iz zemlje koja predsedava EU, a deo je aktivnosti koje Kancelarija za evropske integracije sprovodi u okviru realizacije Strategije komunikacije Vlade o pristupanju Srbije Evropskoj uniji.
Fotografi iz Litvanije i Srbije su poslednje nedelje maja ove godine, fotografisali mesta, događaje, scene i ljude koji ih podsećaju na njihov rodni grad. Osnovna ideja projekta “Primenjena nostalgija” je da unapredi kulturnu razmenu između dve zemlje, kao i da promoviše evropske vrednosti i saradnju Srbije sa državama članicama EU.
Tanjug