Komisija Ministarstva poljoprivrede odobrila je dugoročni zakup oko 8.700 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta na ime 22 odobrena investiciona projekta. Osim kompanije Tenis kojoj je odobren zakup oko 5.000 hektara, zemljište su na upravljanje dobile i novosonovane firme, čak i one čiji su računi do nedavno bili u blokadi
Pravo prvenstva zakupa zemljišta je novina koja je uvedena Zakonom o poljoprivrednom zemljištu, usvojenim krajem 2015. Tim zakonom omogućeno je pravnim licima koja imaju “investicioni plan” da bez licitacija uzmu u zakup na 30 godina poljoprivredno zemljište u državnoj svojini. U izveštaju Ministarstva poljoprivrede navodi se da je od 205 razmotrenih zahteva, komisija Ministarstva dala saglasnost za 22 investicije, ukupne vrednosti ulaganja oko 66 miliona evra.
Prema Uredbi za ostvarivanje prava prvenstva zakupa za investitore, minimum ulaganja u prerađivačke kapacitete iznosi najmanje 500.000 evra ukupne investicije, u periodu do tri godine od dana početka ulaganja, s tim što se u prvoj godini mora realizovati najmanje 30 odsto investicije.
Predviđeno je da pre sklapanja ugovora, investitor dostavi sredstava obezbeđenja plaćanja po ugovoru za višegodišnji zakup. Navodi se da su posebna merila za ocenu investicionog plana reference podnosioca zahteva, vrsta i iznos investicije, predviđeni broj novootvorenih radnih mesta…
Na pitanje novinara Insajdera koja je računica u tome da se pojedinim firmama koje su se obavezale da zaposle između 10 i 30 radnika odobri zakup zemljišta koje je ranije obrađivalo i od njega se izdržavalo na stotine lokalnih paora koji bi sada uz pomoć IPARD fondova mogli i da investiraju, Nedimović navodi da će zahvaljujući ovim investicijama država po hektaru imati i do pet puta veći prihod.
Prema projekcijama koje navodi Ministarstvo, direktna budžetska korist od investicija će iznositi 1.066 evra po hektaru. Zanimljivo je da je procenjeno da će dobit od ulaganja kompanije Tenis biti ispod tog proseka, odnosno oko 700 evra. Podsetimo, stručna javnost i udruženja poljoprivrednika oštro su kritikovali Zakon o poljoprivrednom zemljištu, koji je omogućio investitorima da zakupe zemljište na period do 30 godina, optužujući Vladu da je Zakon pisan direktno zbog Tenisa.
Među investitorima i firma kojoj je tri meseca bio blokiran račun
Prema analizi Insajdera, među investitorima kojima su odobreni projekti ulaganja u poljoprivredu, nalaze se i kompanije koje su poslovale sa gubitkom ili su im računi do nedavno bili u blokadi.
Zanimljivo je i da je, prema navodima Ministarstva, za državu jedna od najisplativijih investicija ona koju će realizovati kruševačka firma Forest food. Planirano je da ova kompanija zaposli čak 93 radnika i da država ima direktnu korist od izdatog zemljišta pet puta veću od planiranog proseka.
Ovo je, inače, kompanija koja je, prema javno dostupnim informacijama, za poslednje tri godine bila u blokadi ukupno 225 dana. Tokom 2017. kada je Komisija Ministarstva razmatrala investicione planove, računi Forest fooda su bili blokirani u kontinuitetu puna tri meseca.
U ovoj činjenici ministar Nedimović ne vidi ništa sporno i navodi da je Ministarstvo odobravalo njihove buduće investicije.
”U trenutku zaključenja ugovora svi moraju biti čisti i nema zaključenja ugovora ukoliko neko nije čist. S druge strane, oni polažu garancije, bankarske garancije za zakup poljoprivrednog zemljišta, a za investiciju odmah imaju kontrolu. Ukoliko posle prve godine nije realizovano 33 odsto investicije automatski se raskida ugovor. Mi smo odobravali njihove buduće investicije i to je potpuno normalno da ćemo mi kontrolisati šta će oni u budućnosti da rade“, rekao je ministar poljoprivrede
Na pitanje da li naša poljoprivredna inspekcija ima dovoljno kapaciteta za kontrolu investitora, Nedimović odgovara da je to ”prioritet prioriteta“.
Strane investicije i domaći privrednici
Uz kompaniju Tenis, kao i nekoliko porodičnih gazdinstava iz Vojvodine, zeleno svetlo za investicije dobile su i italijanska grupacija La Linea Verde, firma Jakuma u kojoj vlasnički udeo ima francuska kompanija Andros kao i firma Yaylafiliz u većinskom vlasništvu investitora iz Turske.
Od domaćih privrednika, pozitivnu ocenu Komisije Ministarstva poljoprivrede dobio je projekat firme Andex iz Subotice kojoj je odobren zakup 30 hektara zemljišta za preradu voća i proizvodnju alkoholnih pića. Ova kompanija je u vlasništvu subotičkog biznismena Lajoša Čakanja koji je između ostalog vlasnik kompanije Office koja prodaje obuću širom Srbije i suvlasnik je vinarije Zvonko Bogdan. Čakanj se dovodio u vezu sa zloupotrebama sa poslovnim prostorom u Subotici, a danas je u njegovom vlasništvu na desetina lokala na najekskluzivnijim lokacijama u ovom gradu.
Na osnovu odobrenog projekta dugoročni zakup oko 200 hektara poljoprivrednog zemljišta u opštini Inđija odobren je i firmi Aliquantum agroo. Prema pisanju portala Voice, ova firma ima sedište na istoj adresi na kojoj se nalaze prostorije Narodne seljačke stranke Marijana Rističevića. Prema zvaničnom registru, firma nema nijednog zaposlenog.