Za kupovinu slovenske Radenske zanimanje je pokazalo 20 kupaca, piše ljubljanski Finance pozivajući se na neimenovane izvore.
Takav odziv za kompaniju čija su glavna izvozna tržišta Hrvatska, Italija, Austrija, Kosovo, BiH, SAD, Kanada i Slovačka, ocenjen je kao velik, a zainteresiranih ima i među pivarima koji se raspituju za Pivovarnu Laško i Pivovarnu Union koje su takođe deo holdinga Laško.
Grupa poverilaca koju čini 18 banaka, reprogram duga od 350 miliona evra uslovljava prodajom čak i kompanija koje se bave osnovnom delatnošću, a to je proizvodnja pića. Među zainteresovanima za Radensku su strateški partneri, kao i pojedini fondovi. Slovenački mediji još su prošle godine preneli da se za Radensku zanima češka grupacija Kofola.
Pojedini analitičari tvrde da je najveća boljka holdinga što je previše granao posao, kupivši preduzeća koji ne čine osnovni posao. Iako se na početku činilo da će se ipak vratiti osnovnom pivarskom biznisu, izgleda da su banke nestrpljive te zahtevaju i njegovu prodaju.
Pivovarnu Laško želi turska pivovara Effes kojoj je zanimljiv i Union. Banke su tražile spajanje Pivovarne Union sa Pivovarnom Laško kako bi se olakšala prodaja. Ono što se na početku činilo kao restrukturiranje, vremenom se pretvorilo u rasprodaju holdinga koji prodaje i novinski dio, ali za Večer i Delo ima vrlo malo malo zainteresovanih.
Dušan Zorko, predsednik Uprave grupacije Laško, nije hteo da za Finance komentariše ove navode, dodajući da NO još nije dao zeleno svetlo za prodaju pivarskog dela. Laško poveriocima mora platiti čak 222 miliona evra, dok grupa duguje 130 miliona evra više.
Prezaduženi holding na kolena je bacio Boško Šrot koji je za ekonomski kriminal osuđen na pet godina i 10 meseci zatvora. Holding zbog ogromnih dugova već duže vreme ne donosi odluke samostalno, već ih diktiraju poverioci. Prethodno su proizvođača sokova Fructal prodali srpskom Nectaru te hotel Savija i udeo u Triglav osiguranju. Hrvatskom koncernu Agrokor prodali su udeo u trgovačkom lancu Mercator.
inkubator.ba