Njive u Srbiji su usitnjene i prosečna površina u jugoistočnom delu zemlje je 0,15 hektara, zbog čega je neophodno ukrupnjavanje parcela. Zahvaljujući GIZ-u komasacijom, koja se od 2013. sprovodi u sedam opština u Srbiji, parcele su uvećane od 40 do 300 odsto
Za poljoprivredu Srbije veoma je bitno ukrupnjavanje poseda – komasacija, jer doprinosi većoj proizvodnji i smanjenju troškova, ocenjeno je na današnjem skupu o efikasnom upravljanju zemljištem, koji je organizovala nemačka organizacija za međunarodnu pomoć – GIZ.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Velimir Stanojević rekao je da su na većini seoskih područja u Srbiji male parcele nepravilnog oblika, bez pristupnih puteva, a na jugoistoku je njihova prosečna površina svega 0,15 hektara, zbog čega je proizvodnja neproduktivna.
Cilj je ukrupniti parcele, kako bi proizvodnja bila što produktivnija, jer su iskustva pokazala da se komasacijom zemljišta proizvodnja poveća za 300 do 400 odsto, a troškovi poljoprivrednika smanjuju za 10 do 20 odsto, izjavio je Stanojević.
Unapređen model komasacije u Srbiji
On je rekao da je, uz podršku nemačke vlade i Evropske unije, vrednu 2,78 miliona evra, od 2013. do 2015 godine unapređen model komasacije u Srbiji, u skladu sa najboljim evropskim praksama.
Stanojević je izjavio da je šest od sedam predviđanih projekata završeno, a da za jedan nedostaju sredstva.
Ukrupnjavanjem njiva koje se od 2013. godine sprovodi u šest opština parcele su uvećane od 40 do 300 odsto.
“Male njive nepravilnog oblika su uvećane, što je omogućilo da se poveća proizvodnja i smanje troškovi za oko 20 odsto”, rekao je Stanojević.
Dodao je da je napravljena i putna infrastruktura i kanali za odvodnjavanje, a parcele su postale pogodnije za investicije u poljoprivrednu proizvodnju.
Investicija u ukrupnjavanje parcela se isplati
Investicija u ukrupnjavanje parcela se, prema njegovim rečima, ne vraća u kratkom već u srednjem roku, ali i pored toga se isplati. Stanojević je rekao da je naredni posao da se napravi pravni okvir za komasaciju i donese novi zakon, a posle toga započne pripajanje njiva i u svim opštinama.
Ambasador Nemačke u Srbiji Aksel Ditman rekao je da su u prvoj fazi komasacije, uz pomoć zemalja EU i Nemačke, sa četiri miliona evra finansirani projekti u šest opština, a da Nemačka sada sama sa tri miliona evra finansira ukrupnjavanje poljoprivrendih parcela.
“Pripajanje parcela je značajno za poljoprivrednu proizvodnju i Nemačka može svoje modele da primeni u Srbiji”, rekao Ditman.
On je izjavio da je u procesu komasacije potrebna apsolutna transparentnost u upravnim procesima u kojima se to treba sprovesti, jer pravo vlasništva ne sme da bude ugroženo.
Potrebno je doneti odgovarajuće zakone, formirati upravne strukture i napraviti celokupan okvir za taj proces, zaključio je Ditman.
Pilot projekti komasacije u sedam opština
Pilot-projekti spajanja poljoprivrednih parcela započeti su u opštinama Paraćin, Boljevac, Knjaževac, Svrljig, Pirot, Negotin i Žitorađa.
Član Odbora Skupštine Srbije za poljoprivredu Milija Miletić, koji je bio predsednik opštine Svrljig u vreme kada je započeta komasacija u toj opštini, rekao je da je komasacija pokazala dobre rezultate i da je urađena u jednom selu te opštine, a da nedostaje novac da se nastavi.
“Ukrupnjavanje se sprovodilo dobrovoljno, a poljoprivrednici koji su uvideli kakve su prednosti sada traže da se nastavi”, rekao je Miletić.