Kompanije koje proizvode neke od najpoznatijih proizvoda široke potrošnje, od sapuna do napitaka, počinju da uračunavaju faktor klimatskih promena u svoje poslovne računice, pokazalo je novo istraživanje. “Iznenadilo nas je koliko se te kompanije usklađuju sa promenama preferencija potrošača”, istakla je vodeći autor izveštaja Kerol Ferguson. U sektoru hrane i pića prvi je francuski Danone je prvi u pripremama za klimatske promene
Izveštaj neprofitne grupe CDP, koji je obuhvatio 16 vodećih korporacija u sektoru robe široke potrošnje, ukazao je da mnoge od njih rade na smanjenju svoje emisije ugljenika i spremaju se za posledice globalnog zagrevanja po njihove lance isporuka i odgovor na sve veće ekološke bojazni potrošača.
Među tim kompanijama su i pivar AB InBev, koji ulaže napore da razvije sortu ječma kojoj treba manje vode, i Unilever, koji unapređuje svoje formule deterdženata da deluju da nižim “eko” temperaturama koje u programima imaju moderne mašine za pranje veša.
“Iznenadilo nas je koliko se te kompanije usklađuju sa promenama preferencija potrošača”, istakla je vodeći autor izveštaja Kerol Ferguson.
U korak sa najnovijim trendovima
Proizvođači robe široke potrošnje prate najnovije trendove, poput veganizma, malog ali rastućeg faktora na tržištu. Vegani ne jedu hranu životinjskog porekla iz etičkih ili zdravstvenih razloga ali i zbog toga što ima veliki ugljenični otisak.
Nedavno Pepsijevo preuzimanje Helt voriora (Health Warrior), proizvođača hranjivih pločica od biljaka, tipičan je primer kako velike kompanije posežu za malim brendovima kako bi popunili prostor koji još nisu pokrili.
Takve kupovine pomažu kompanijama da unaprede “zelene akreditive” u vreme kada sve više osećaju rezultate klimatskog aktivizma.
Roba široke potrošnje zaslužna je za trećinu emisije gasova sa efektima staklene bašte, što znači da kompanije koje ih proizvode imaju važnu ulogu u naporima da se rast globalne temperature zadrži ispod dva stepena Celzijusa do kraja veka.
Pod lupom investitora
Istovremeno su kompanije kao što su Nestle, Koka-Kola i Prokter i Gembl sve više pod lupom investitora koji žele da budu upoznati sa poslovnim rizicima sa kojima se suočavaju zbog klimatskih promena pre nego što kupe njihove akcije, rekla je Ferguson.
CDP je rangirao kompanije obuhvaćene istraživanjem prema nivou opasnosti koji njihov biznis predstavlja za promene klime, prema onome šta rade da se što bolje pripreme za klimatske promene i prema tome koliko informacija otkrivaju tržištu.
“Klimatske promene će nepovoljno delovati na prihode i troškove”, rekla je Ferguson za agenciju AP i dodala: “Kao investitor želim da znam koju strategiju (kompanije) sprovode”.
CDP, sa sedištem u Londonu, ustanovio je da su evropski proizvođači robe široke potrošnje ispred američkih po pripremama za klimatske promene. Razlike se vide i između sektora, poput autoindustrije ili sektora nafte i gasa.
Danone prvi u pripremama za klimatske promene
U sektoru hrane i pića prvi je francuski Danone dok je Kraft Hajnc (Heinz) poslednji od devet. Pariska kozmetička kompanija Loreal (L’Oreal) je druga u sektoru proizvoda za higijenu domaćinstva i ličnu negu dok je njen njujorški rival Este Loder (Estee Lauder) na sedmom, odnosno poslednjem mestu.
Ferguson kaže da iza tih razlika može da stoji i stroža regulativa EU.
U izveštaju se podseća i da su bojazni potrošača oko plastičnog otpada podstakle EU da donese nove, strože propise o pakovanju.
“Na vidiku su označavanje proizvoda i ugljeničnog otiska”, dodaju autori izveštaja.
Grupa CDP, koju je Harvard biznis rivju (Harvard Business Review) opisao kao “najmoćniju zelenu nevladinu organizaciju za koju ste ikada čuli”, nije jedina koji smatra da je vreme da kompanije objave podatke o klimatskim rizicima.
Tako je uticajni poslovni nedeljnik Ekonomist nedavno predložio da dobrovoljne klimatske smernice za listirane kompanije, koje je sastavio Odbor za finansijsku stabilnost, međunarodno telo koje nadgleda globalni finansijski sistem, postanu obavezne.