U Privrednoj komori Srbije danas je održan edukativni trening ”Krizna komunikacija u oblasti bezbednosti hrane“. Trening je deo aktivnosti Projekta “Politički dijalog između javnog i privatnog sektora u oblasti mesa i mleka”, koji sprovode Organizacija Ujedinjenih nacija za hranu i poljoprivredu (FAO) i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije.
Kako se navodi u saopštenju organizacije FAO, cilj seminara bio je upoznavanje polaznika sa osnovnim elementima efikasne komunikacije u kriznim situacijama u oblasti bezbednosti hrane, zbog velikog uticaja na informisanost, zdravlje i bezbednost potrošača, kao i ekonomske posledice takvih situacija na sektor agrobiznisa, proizvodnje i prerade hrane.
Ekspert za komunikacije i docent na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu Tamara Vlastelica Bakić istakla je da su glavni principi krizne komunikacije pravovremenost, tačnost, pouzdanost, relevantnost, doslednost, transparentnost i nezavisnost. Kako je objasnila, proaktivan pristup komunikaciji, preventivno delovanje i koordinisana saradnja korporativnog sektora i relevantnih državnih institucija, uz uvažavanje svih zainteresovanih strana, su najefikasniji načini da se krizna situacija prevaziđe brzo i sa najmanjim posledicama.
Koordinator Projekta FAO Miloš Milovanović predstavio je ”Protokol o saradnji u komunikacijama u kriznim situacijama u oblasti bezbednosti hrane“, koji su prošle godine potpisali Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine i proizvođači i prerađivači mleka u Srbiji, a koji sadrži smernice za saradnju privatnog i javnog sektora u kriznoj komunikaciji.
Na seminaru su učestvovali predstavnici poslovne zajednice u oblasti proizvodnje, prerade i prometa mleka i mesa, nadležnih ministarstava i drugih relevantnih državnih institucija, akademske zajednice i medija. Udruženje za poljoprivredu prehrambenu industriju šumarstvo i vodoprivredu Privredne komore Srbije aktivno učestvuje u sprovođenju Projekta.
agronews