Institut za voćarstvo u Čačku i Ministarstvo poljprivrede potpisali su ugovor čime je ozvaničen početak komercijalne proizvodnje najviših kategorija sorti vilamet s ciljem da se za dve godine obezbede dovoljne količine sadnog materijala kako bi se zadovoljile potrebe tržišta
Prema rečima direktora instituta, dr Milana Lukića, veliki problem za srpske malinare je nedostatak kvalitetnog sadnog materijala, koji će saradnjom sa resornim ministarstvom biti rešen.
“To je prozvodnja sadnog materijala u laboratorijskim uslovima, tako da će biti izbegnuta mogućnost bilo kakave zaraze, takav materijal oslobođen je virusnih i bakterijskih oboljenja, a samim tim dobija se najviša kategorija sadnog materijala”, izjavio je Lukić.
Kako ističe Lukić, potrebno je oko 20 hektara matičnih zasada maline svake godine kako bi se zadovoljile potrebe za zasnivanjem novih zasada maline.
Klonska selekcija i sertifikacija sorti “vilamet” i “miker”
Dodao je da su pre par godina u Institutu započeli sa klonskom selekcijom i sertifikacijom sorti “vilamet” i “miker” i da je cilj da proizvođači dobiju kvalitetan sadni materijal bez potrebe za uvozom sadnica.
Da je proces sertifikacije započet 2005. godine kada je i stvoren osnovni materijal, odnosno kandidat klonovi, potvrđuje i dr Aleksandar Leposavić, naučni saradnik Instituta.
“U procesu je stvaranja osnovni materijal od koga će se proizvoditi sertifikovani. Na taj način smanjiće se uvoz i poboljšati kvalitet sadnog materijala”, istakao je Leposavić.
Vilamet je i dalje jedna od najzastupljenijih i najtraženijih sorti maline kod srpskih poljoprivrednika, a bez obzira na celokupnu situaciju u srpskom malinarstvu ove godine, prema rečima Lukića, interesovanje za sadnice maline je i dalje veliko.