Leskovački povrtari, koji imaju plastenike sa grejanjem i sistemom za navodnjavanje “kap po kap”, počeli su berbu parike.
Povrtari kažu da vremenski uslovi ovog proleća ne pogoduju ranom povrću, zbog čega će imati manji prinos i do 30%.
Porodica Stojković iz sela Navalin u savremenim plastenicima ima zasađeno 35.000 strukova najkvalitetnije paprike. Prethodnih godina imali su prinos između pet i šest kilograma po biljci a ove sezone očekuju najviše četiri kilograma po struku paprike.
– Veoma je loša godina, vidite kakve su kiše i vlaga. Sunca nema po nedelju dana, pa onda krenu temperature do 30 stepeni. Veoma je loša situacija za proizvodnju. Berba će sigurno biti znatno manja u odnosu na prošlu godinu, jer paprika ne voli kišu, ona voli sunce i navodnjavanje – objašnjava proizvođač Vladica Stojković.
U Poljoprivredno savetodavno stručnoj službi (PSS) u Leskovcu kažu da će rod paprike sigurno biti manji ako se vremenske prilike ne stabilizuju.
– Najgori vremenski uslovi za papriku su da ima puno kiše i malo sunca. Za dobar rod je potrebno dosta sunca, ali bez padavina, jer paprika zahteva navodnjavanje a ne atmosferske padavine. U zaštićenom prostoru rod će biti sigurno manji a na otvorenom zavisi kakavi će vremenski uslovi biti tokom juna, jula i avgusta – kaže inženjer u PSS, Boban Stanković.
Pored lošeg vremena, povrtare brine i cena paprike. Kažu da su dobili velike konkurente u Grčkoj, Makedoniji i Albaniji.
– Imamo malo problema sa uvoznom robom. Paprika iz Makedonije, Grčke i Albanije nam smeta. Na tržistu je cena uvozne paprike oko 120 dinara za kilograma a naša oko 150 dinara. Jedino ako uspemo da na kvalitetu dobijemo bolju cenu – komentariše povrtar Vladica Stojković.
Povrtari priznaju da jedino ako se udruže mogu biti konkurentni na tržištu. Međutim, u leskovačkoj kotlini, gde ima oko 10.000 domaćinstava koja se bave proizvodnjom paprike, još ne postoji bar jedno dobro organizovano udruženje povrtara. Na području Leskovca paprika se u zaštićenom prostoru gaji na oko 1.200 hektara.
Tanjug