Ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je Tanjugu da će za Robne rezerve u narednoj godini biti izdvojeno 1,130 milijardi dinara, od čega je skoro polovina iznosa predviđena za nabavku osnovnih životnih namirnica, uključujući i kukuruz.
Ljajić je precizirao da će 300 miliona dinara biti izdvojeno za energente i 350 miliona dinara za opremu za vanredne situacije.
Ministar je naveo da u 2015. nije predviđen otkup pšenice jer ove žitarice ima dovoljno na zalihama, ali da će država, ukoliko bude potrebno, izdvojiti sredstva i za ovu namenu.
“U Robnim rezervama trenutno ima oko 200.000 tona pšenice, a ta količina je dovoljna za dva meseca potrošnje u celoj Srbiji”, istakao je ministar i dodao da se godinama unazad ova količina pšenice skladišti u silosima za potrebe države.
On je podsetio da će uskoro na sednici Vlade biti doneta odluka o intervenciji iz Robnih rezervi sa najmanje 30.000 tona pšenice kako bi se stabilizovalo tržište i obezbedila cenovna stabilnost.
Govoreći o krađama pšenice i kukuruza od strane ovlašćenih skladištara, on je rekao da će najveće uštede biti ostvarene ako se spreči krađa iz Robnih rezervi, jer je to, kako je naveo, očito godinama unazad bio najunosniji biznis.
“Da su trgovali zlatom ili oružjem nisu mogli više da zarade. Em uzimate od države pare u zakup, em trgujete nečim što nije vaše”, istakao je ministar.
On je rekao da je u toku tender za skladištare, koji se prvi put raspisuje po Zakonu o javnim nabavkama i trebalo bi da bude završen do kraja godine, a koji podrazumeva kontrolu i aktuelnih skladištara.
Pored veće kontrole skladištara, Ljajić kaže da je trajno rešenje za sprečavanje zloupotreba na ovom polju da država u svom vlasništvu obezbedi veći broj skladišta.
“Trenutno ima oko 70 skladišta za pšenicu i kukuruz, a ot toga broja samo je jedan u vlasništvu države”, istakao je on.
Komentarišući vest da je u Tužilaštvo za organizovani kriminal policija juče privela četvoro osumnjičenih da su Republičku direkciju za robne rezerve oštetili za oko 270 miliona dinara, Ljajić je rekao da je to samo posledica krađe koja je trajala godinama, a koja je verifikovana prošle godine kada je sprovedena kontrola 77 ovlašćenih skladištara i utvrđen manjak kod 18 skladištara u ukupnoj količini od 50.000 tona pšenice i 30.000 tona kukuruza. “Tada su podnete ove krivične prijave i po njima se sada postupa”, istakao je on.
Tanjug