Prva sredstva kreditnog fonda Ujedinjenih Arapskih Emirata, namenjena ulaganju u navodnjavanje, biće usmerena u Mačvu.
Projekat obuhvata navodnjavanje oko 8.000 hektara oranica, u pet sela u Mačvi, što čini trećinu obradivog zemljišta na ovom području.
Ulaganjem u navodnjavanje, mačvanski sistem mogao bi postati jedan od najrentabilnijih u Evropi.
Plodne oranice ove ravnice nisu iskorišćene dovoljno, jer poslednjih godina suša ne zaobilazi Mačvu. Tako je i u domaćinstvu Smiljanića, koji kulture seju na 27 hektara i tove 400 svinja.
Iako među vodećim u selu, tek na nekim parcelama imali su sisteme za navodnjavanje i tako uspeli da pokriju troškove.
“Njive koje smo zalivali, nešto smo uspeli i da prihodujemo a gde nema zaliva, to je slabo”, kaže Đorđe Smiljanić.
Gde god se zakopa u Mačvi, krene voda, ali poljoprivrednici su nemoćni da nabave sisteme. Ulaganjem u navodnjavanje iz kredita Ujedinjenih Arapskih Emirata, u pet sela biće do njiva dovedena voda.
“To bi bilo najbolje za nas. Imali bi dobar prinos, a mi smo planirali da proširimo proizvodnju. Moža bismo nabavili i kišno krilo jer tada može da se zaliva i kada duva vetar”, kaže Aleksandar Smiljanić.
Ovde se 70 odsto stanovništva bavi poljoprivredom i obrađuje 30.000 hektara. Navodnjavanje je šansa da se prinosi udvostruče.
“Ljudi bi mogli na jednoj parceli u toku godine da seju dve kulture. Znači u leto bi mogli da skinu pšenicu a u jesen neku drugu kulturu i tako dupliraji prihode”, kaže Dušan Tufegdžić, direktor Direkcije za poljoprivredu.
Opština, sa skoromnim budžetom od 30 miliona dinara, glavni adut za razvoj vidi upravo u poljoprivredi.
“Svaka pomoć će mnogo značiti za poljoprivrednike i građane opštine Bogatić koji se skoro svi bave na svojim sitnim posedima nekom vrstom poljoprivredne delatnosti”, kaže Nanad Beserovac, predsednik Opštine Bogatić.
Zakonska regulativa privodi se kraju, a počela je i edukacija poljoprivrednika kako bi potencijalni korisnici vode iz kanalske mreže tačno znali šta mogu da očekuju.
b92