Veliki broj starih kuća u ruralnim sredinama oko Ohrida i Struge, sa makedonske, i Pogradeca i Korče, sa albanske strane, renovira se i adaptira za smeštajne kapacitete za ruralni turizam, objavili su danas makedonski mediji.Nekadašnji kulturni i duhovni centar Moskopolje u Albaniji, danas opština Voskopoja (Moskopolje), koja broji oko 500 žitelja, u vreme vikenda i praznika poseti i po nekoliko hiljada turista, što je motivisalo mnoge da napuste grad i da otvore porodični biznis na selu.- Počeli su da se adaptiraju čvrsti smeštajni kapaciteti, a grade se i novi. Istovremeno se razvija i organska proizvodnja hrane i stočarstva i sve to u funkciji turizma, a potvrda da smo na dobrom putu je rast broja gostiju koji ovde dolaze iz godine u godinu – rekao je Ali Manoku, vlasnik smeštajnih kapaciteta u Moskopolju u Albaniji.
Sa makedonske strane ruralni turizam se godinama uspešno razvija u Vevčanu, u okolini Ohrida, pošto savremeni turizam odavno više ne podrazumeva samo hotelski smeštaj i plažu.
– Ovo je odlična mogućnost da se popuni desetodnevni boravak u Ohridu sa nekoliko izleta u okolinu a nekada možda i van Makedonije, u region Korče i Pogradeca, ali isto tako zašto ne bi i gosti koji se odmaraju u Pogradecu napravili izlet na našu stranu i region Struge, Vevčana i Debarce – kaže Goce Jakovlevska iz Makedonske fondacije za preduzetništvo.
Ova fondacija u partnerstvu sa Lokalnom agencijom za razvoj iz Struge i partnerom iz Tirane realizuje projekat za promociju alternativnih vidova turizma u regionima Ohrid, Struga, Pogradec i Korča, nazvanom “Ka alternativnom turizmu”. Projekat ima za cilj da podstakne preduzimački duh kod lokalnog stanovništva radi započinjanja sopstvenog biznisa u funkciji turizma.
– Ono što želimo da postignemo sa ovim projektom je da ljudi razmisle o alternativnim oblicima turizma kako ekonomskoj mogućnosti za dodatne, a možda i osnovne prihode koji bi im obezbedili egzistenciju i koji bi možda, sinhronizovano sa nekim drugim aktivnostima, omogućilo velikom delu stanovništva da ostane u regionu i da se bavi turizmom, da tu osnuju porodice i zarađuju za njeno izdržavanje – kaže Jakovlevska.
Sa druge strane bismo, kaže, želeli da vidimo region kao mogućnost za potencijalne turiste ne samo iz Makedonije već i iz inostranstva, koji ovaj region neće prepoznavati samo po ohridskom jezeru, već i po ostalim mogućnostima koje nudi, a kojih ima mnogo.
Ona je dodala da je alternativni turizam mogućnost za privlačenje potcenjenih domaćih gostiju.
– Mnogo potcenjujemo domaće turiste. Mnogo smo fokusirani na strance. Jedan deo oblika alternativnog turizma se praktikuje za vikend, a na vikend dolaze domaći turisti. Mlade generacije su više zainteresovane za biciklizam, planinarenje, paraglajding i treba da ih privučemo da budu naši gosti za vikend. Iz Holandije turisti ne mogu da dođu na vikend, ali domaći mogu – rekla je.Za razliku od domaćih, strani turisti organizovano dolaze kako bi uživali u prirodnim lepotama regiona.
– Svake godine ima sve više gostiju iz inostranstva, najviše iz Slovenije i Nemačke koji su zainteresovani za alternativni turizam. Najviše traže šetnje nacionalnim parkovima i tradicionalnu hranu. Interesovanja, istina, ima i za paraglajding, a u poslednjih nekoliko godina i za ronjenje”, kaže Sašo Apostoloski, zaposlen u ohridskoj agenciji “Venus travel”.Predstavnici makedonskih i albanskih medija imaju mogućnost da posete najatraktivnija mesta u regionu u Ohridu, Strugi, Pogradecu i Korči u kojima se razvijaju alternativni oblici turizma.