Udruženje malih akcionara Poljoprivrednog kombinata “Aleksa Šantić” iz istoimenog mesta u Vojvodini izrazili su nezadovoljstvo što je država bez njihove saglasnosti prodala imovinu preduzeća italijanskom “Fereru” i zatražili da se ispita poslovanje preduzeća, od prve neuspešne privatizacije 2007. godine do danas.
Akcionari su u izjavama za Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE) najavili i tužbe protiv svih odgovornih za “ekspresnu propast” tog, nekad veoma uspešnog poljoprivrednog kombinata. Oni državu, odnosno Agenciju za privatizaciju, kao i rukovodstvo preduzeća, smatraju odgovornim zbog toga što su, kako su kazali, nepostupanjem i ignorisanjem pljačke imovine prilikom prve, neuspele privatizacije, kao i nedomaćinskim gazdovanjem nakon toga, doveli ; kombinat ; u situaciju da duguje oko 2,4 milijarde dinara.
Mali akcionari su vlasnici 30 odsto akcija “Alekse Šantića” i potpuno su izostavljeni iz druge privatizacije.
Oni su ocenili da je prodat najvredniji deo kombinata, i da to ujedno znači kraj “Alekse Šantića” i njihove nade da će naplatiti svoj deo.
“Mali akcionari su izgradili ovo preduzeće. Generacije su stvarale viškove od kojih je kupovana imovina. Mi samo tražimo svoj deo. Država koja je najodogovornija za ovaj dug će se naplatiti, a mi koji smo život ostavili u kombinatu ne dobijamo ništa”, rekao je za VOICE Mirko Vidović, predsednik Udruženja malih akcionara, koje okuplja više od 500 od ukupno 822 akcionara.
Oni su od rukovodstva “Alekse Šantića” zatražili da im dostave sve ugovore sa bankama i poveriocima, procenu imovine, kao i Statut i Odluke o prodaji preduzeća, ali njihov zahtev nije uvažen.
Najavili su da neće odustati od namere da saznaju kako je nekada uspešno preduzeće, za samo sedam godina, napravilo dug od 20 miliona evra, odnosno, skoro tri miliona godišnje.
Društveno poljoprivredno preduzeće “Aleksa Šantić” na javnoj aukciji u Novom Sadu 2007. godine, u ime konzorcijuma kupila je Višnja Jerković, kćerka Mileta Jerkovića, zaštićenog svedoka u “slučaju Šarić” i aktera više od 10 poništenih privatizacija.
Pred prodaju 2007. godine preduzeće je obrađivalo oko 6.000 hektara zemlje, zapošljavalo 340 radnika, imalo je oko 30.000 tovnih svinja i 3.000 krava muzara, a svakog jutra iz kombinata je izlazilo 1.200 litara mleka za prodaju.
Milorad Inić, jedan od malih akcionara koji je proveo čitav radni vek u “Aleksi Šantiću”, rekao je da je godinu i po dana posle prve privatizacije od svega toga ostali samo hipoteke i dugovi.
Ugovor o kupovini “Alekse Šantića” sa Višnjom Jerković raskinut je 9. februara 2009. jer nije platila drugu ratu, nije poštovala socijalni program, kao ni klauzule o poštovanju kontinuiteta poslovanja i raspolaganja imovinom.
Preduzeću su ostali hipoteke i dugovi. Nakon raskinute privatizacije, 70 odsto akcija prešlo je u vlasništvo Akcijskog fonda, odnosno, kasnije, Agencije za privatizaciju, dok su 30 odsto zadržali mali akcionari.
Od 29. januara 2014. godine, na osnovu optužnog predloga Osnovnog javnog tužilaštva u Somboru, vodi se krivični postupak protiv Višnje Jerković, zbog pribavljanje nezakonite imovinske koristi za vreme dok je vodila “Aleksu Šantić”.
Nenad Ilić iz Udruženja “Obruč” ocenio je da je država nelegalno prodala tuđu, odnosno zadružnu imovinu.