Malinari u Prijepolju, koji već treći dan protestuju zbog niske otkupne cene, saopštili su danas da neće odustati od zahteva da cena ovogodišnja roda mora biti 180 dinara i da neće prekinuti blokadu magistrale prema Crnoj Gori sve dok im zahtevi ne budu ispunjeni
Sinoć smo dobili podršku od poljoprivrednih proizvođača iz cele Srbije. U toku dana očekujemo da nam se pridruže ne samo malinari već i ostali poljoprivredni proizvođači iz 13 opština, koji su najavili svoj dolazak u Prijepolje”, rekao je za agenciju Beta predsednik Skupštine Udruženja “Limska dolina” Vladan Popadić.
U toku su razgovori malinara sa predstavnicima hladnjačara iz Regionalne privredne komore Užice, koje je organizovala Privredna komora Srbije.
Malinari i dalje u potpunoj blokadi drže magistralni put Beograd-Crnogorsko primorje zbog čega se, na alternativnom pravcu, formiraju duge kolone jer uzani put sa suprotne strane reke Lim ne dozvoljava brže kretanje.
Nedimović: Država ne može ništa da učini u vezi sa cenom malina
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović izjavio je da država ne može da učini ništa kada je u pitanju cena maline, povodom protesta malinara. On je izjavio da berba maline još nije počela i da cene nisu još ni formirane.
Važno je i da se zna da je naša tehnologija branja mnogo skupa, jer je radna snaga skupa, naveo je Nedimović i istakao da se u Mačvi i Vojvodini gde se malina bere kombajnima, proizvođači uklapaju i sa nižim cenama.
Na pitanje da li odgovornost za obaranje cene leži i na hladnjačarima, na koje se proizvđači stalno žale, Nedimović je kazao da to nije tačno. Istakao je da proizvođači moraju da se prilagođavaju novim uslovima i tehnologijama rada i branja i da ne mogu više da rade “kao njihov deda”. “Rekao sam im da je drug Tito umro”.
Beta/b92