Malinari i hladnjačari i dalje su bez dogovora. Umesto premijera Aleksandra Vučića na današnjem sastanku prisustvovao je šef njegovog kabineta, ministarka poljoprivrede, državni sekretari ministarstava trgovine i poljoprivrede, inspekcijske službe, predstavnici otkupljivača i proizvođača.
Po rečima Miodraga Bogdanovica, jednog od predstavnika malinara, hladnjačari su nudili doplatu za maline koju su otkupljivali od 28. juna, u periodu bez kise. Ali ni oko toga se nisu dogovorili.
– Zakazan je sastanak ponovo u petak. Ne odgovaraju nam njihovi predlozi. Nezadovoljni smo ishodom sastanka pa ćemo razmisliti hoćemo li ovako sastančiti ili preduzeti neke radikalnije mere. Lično mislim da će predstavnici Vlade razgovarati sa hladnjačarima pre petka ali izgleda da ne vredi pokušavati jer oni ne žele da uzimaju kredite kao neke olakšice koje im država nudi. Imaju svoju priču od koje ne odustaju, nude nam da dok je bila kiša, tamo krajem juna plate nižu cenu, posle toga nešto da podignu, to nije ono što tražimo. Ako u drugim okruzima mogu da plaćaju sve vreme oko 240 dinara, zašto en mogu i kod nas – nezadovoljan je Bogdanović.
– Prevarili su nas neki ljudi, obecali nam pregovore sa premijerom a do toga nije došlo. Mi smo otišli gore izgleda samo da se protesti zakazani za danas u Arilju razbiju. Mnogo smo nezadovoljini, ljuti… Ovde se primenjuju selektivni zakoni zato mi tražimo da se hitno problem oko cene. Oni su otkupili ceo rod po akontnoj ceni, a nigde ne piše kolika će cena na kraju biti. Što nam nisu rekli pa da idemo u Šabac da predajemo – kaže predsednik skupštine Saveza „Srpska malina“ Rade Drašković.
Podsećamo da se za kilogram ‘’srpskog zlata’’ u Zlatiborskom i Moravičkom okrugu plaća 150 dinara dok je malina u Kolubarskom i Mačvanskom okrugu i do 240 dinara.
Blic