Predsednik Asocijacije proizvođača jagodastog voća “Malinari Srbije”, Dobrivoje Radović izjavio je danas da je ovom udruženju, nakon što su zahtevali ostavku ministarke poljoprivrede zbog štete izazvane gradom, stigao poziv za sastanak u Ministarstvu poljoprivrede koji će se održati sutra u 14 sati.
Prema njegovim rečima, pored nadležnih iz Ministarstva poljoprivrede, sastanku će prisustvovati predstavnici ministarstava finansija i unutrašnjih poslova, kao i načelnici Zlatiborskog i Moravičkog okruga.
– Razlog za okupljanje su elementarne nepogode koje su pogodile Ivanjicu i uništile 50 odsto ukupne proizvodnje maline – rekao je on.
Radović kaže da će predstavnici Asocijacije zahtevati procenu i isplatu štete na kulturama oštećenih gradom svim poljoprivrednim gazdinstvima i to direktno na njihove račune.
– Takođe, jedno od pitanja će biti i cena maline od prošle godine koja nije usaglašena na tržištu Srbije pa ćemo od Ministarstva poljoprivrede tražiti nadoknadu u hemiji ili repromaterijalu – rekao je Radović i izrazio očekivanje da će se to obezbediti proizvodjačima iz robnih rezervi.
On je najavio da će se razgovarati i o ceni “crvenog zlata” za ovu godinu za ono malo roda što je zaobišao grad.
– Zahtevaćemo nastavak razgovora sa kabinetom vlade, to jest premijera, nadležnih ministarstava zaduženih za malinu, hladnjačara i izvoznika kako bi se usaglasila akontna cena za 2015. godinu da ne bismo došli u situaciju kao prošle – rekao je predsednik Asocijacije.
Ukoliko nadležni ne izadju u susret njihovim zahtevima, malinari će ostati pri zahtevu da ministarka poljoprivrede podnese ostavku, ali i čelnici drugih službi koji su proizvodjače “crvenog zlata” i drugog voća doveli u nezavidan položaj, zaključio je Radović.
Ministarka poljoprivrede: Država će pomoći malinarima
Ministarstvo poljoprivrede će učiniti sve što je u njegovoj moći i nadležnosti da pomogne malinarima koji su pretrpeli štetu zbog grada, izjavila je resorna ministarka Snežana Bogosavljević Bošković.
“Spremni smo da maksimalno pomognemo jer je to naš interes, kao i interes naših malinara”, kazala je Bogosavljević Bošković za RTS, dodajući da će sutra sa predstavnicima udruženja malinarima održati sastanak kako bi se iznašla rešenja.
Ona je izrazila nadu da će uz stručnu pomoć, deo zasada malina koji su pretrpeli štetu, biti oporavljen već ove godine.
Bogosavljević Bošković je istakla da je odbrana od grada među gorućim problemima poljoprivrede, zbog čega je inicirala što skorije donošenje Zakona o gradu i apelovala na lokalne samouprave da daju maksimalan doprinos u skladu sa svojim mogućnostima da sistem funkcioniše što bolje.
Ministarka dodaje da je i pre pozivala malinare da osiguraju useve, jer istakla je, ne postoji 100 zaštita od grada.
Ona je napomenula da država regresira 40 odsto premije osiguranja, pa ako poljoprivrednici odvoje za to 10.000, država da 4.000 dinara.
Tanjug


