Proizvođači malina žalili su se na niske otkupne cene, a sada i na to da uplate od otkupljivača ne dolaze redovno. S druge strane, hladnjačari tvrde da cene diktira globalno tržište, a neredovne isplate svaljuju na banke, koje ove godine nisu odobrile kreditiranje
Proizvođač malina Mileta Pilčević ukazao je na problem da, iako je prošlo mesec dana od berbe, 70 odsto predate maline još uvek nije plaćeno poljoprivrednicima. On je kazao i da se prodaje po ceni od oko 250 dinara, a da se ona posle smrznuta dalje prodaje po ceni i od 400 dinara. ”Pored niske otkupne cene, veliki je problem to što neke firme nisu isplatile malinu za ovu, a pojedine ni onu od ranijih godina“, naglašava Pilčević.
On dodaje da za to imaju različite izgovore. Pojedini proizvođači su tako ostali neisplaćeni za svoju malinu, tvrdi on i dodaje da su pojedini podneli tužbe, ali da je pitanje šta će od toga biti.
S druge strane, direktor kompanije Master Food, koja se bavi otkupom i preradom jagodičastog voća, Svetislav Mlađenović za Danas tvrdi da, što se tiče cene, udruženja malinara barataju površnim informacijama. ”Stvar je globalna, a oni gledaju individualno“, smatra on.
Mlađenović navodi i da nisu tačne informacije da nisu plaćene maline u toj meri na nivou cele Srbije. ”Što se tiče ove godine, pretpostavljam da neke hladnjače nisu platile 70 odsto preuzete maline, ali ono što ja znam, većina je isplatila maline. Mi konkretno smo isplatili 70 odsto, a ostalo ćemo u septembru, tako radimo godinama unazad“, objašnjava on.
Problem onih koji nisu platili, kako kaže, je u bankama. ”Banke ove godine apsolutno nisu finansirale otkup zamrznutog voća i malina. Samo tri ili četiri firme u Srbiji su dobile takve kredite i to 50 ili 60 odsto manje nego ranijih godina, a ostale firme nisu dobile ni dinar, a moraju da vraćaju trenutne obaveze i kredite, što dodatno opterećuje firme“, kaže Mlađenović.
Malina se, kako dodaje, ne proda sva u julu i avgustu da bi se od toga isplatilo, već se prodaje i sledeće sezone. ”U julu kada je bilo zahuktavanje cena prodato je par kamiona po ceni od 360 dinara, ali nakon toga, kad su Ukrajinci, koji nude malinu dosta jeftiniju od nas, krenuli sa berbom, cene su se smirile i pale“, pojašnjava on.
Mlađenović poručuje i da je teško da poljoprivrednici očekuju da se malina doplaćuje, jer je cena trenutno oko 320 ili 330, a oni isplaćuju 270 dinara. Mi smo, kako navodi, samo učesnici na globalnom tržištu i moramo da mu se prilagođavamo.
Ministarstvo poljoprivrede održalo hitan sastanak sa predstavnicima svih velikih hladnjača
Povodom natpisa koji su se pojavili u pojedinim medijima u kojima se navodi da proizvođačima maline uplate od otkupljivača ne stižu redovno, Ministarstvo poljoprivrede juče je organizovalo sastanak sa predstavnicima svih velikih hladnjača.
U razgovoru je zaključeno da su dogovori između malinara i otkupljivača, u kojima je posredovalo Ministarstvo poljoprivrede, skoro do kraja realizovani, te da su hladnjačari isplatili više od 90 odsto obaveza prema proizvođačima maline.
Ministarstvo poljoprivrede još jednom naglašava da će, u cilju dobre saradnje, nastaviti da razgovara sa svim zainteresovanim stranama, jer je unapređenje domaće poljoprivrede zajednički cilj i obaveza.
Sastanku su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Livija Pavićević, šef Kabineta i pomoćnik ministra Anja Javor i direktor Uprave za agrarna plaćanja Slobodan Nikolovski, kao i Saša Stanić ispred preduzeća Stanić d.o.o, Radoje Cvetić ispred preduzeća Master Frigo, Ana Miloš u svojstvu predstavnika ITN Grupe – Budimka, Paun Petrović iz preduzeća Frigo Paun i Slobodan Obradović ispred hladnjače Drenovac.