Visoke temperature proletos, sveže leto i obilne kiše uzeli su danak berbi maslina u nekim od ključnih evropskih proizvođačkih regiona u Italiji, Španiji, Francuskoj i Portugaliji. Na nepovoljne vremenske prilike nadovezala se najezda insekata u maslinjacima i podbačaj roda za posledicu bi mogao da ima više cene širom sveta traženog mediteranskog maslinovog ulja. Manji i slabiji rod istovremeno predstavlja novi udarac na ekonomije članica EU sa juga koje se još nisu oporavile od dugotrajne finansijske krize. Grčka je jedina zemlja EU koja ove godine nema problema sa veličinom i kvalitetom roda maslina i proizvodnjom ulja.
Proizvodnja maslinovog ulja veliki je posao za zemlje na jugu Evropske unije koje daju više od 70% svetske proizvodnje, pri čemu je Španija vodeći svetski proizvođač, Italija je drugi a Grčka treći. U 2013. godini članice sa juga EU izvezle su maslinovo ulje za gotovo 1,8 milijardi evra pri čemu su SAD uvezle za više od 800 miliona.
“Zakon ponude i tražnje je osnovni zakon tržišta”, kaže predsednik udruženja proizvođača maslina Olivum Žoakim Freire de Andrade iz regiona Alentežo (Alentejo) dodajući da je 2014. bila teška godina. Region Alentežo na jugu Portugalije centar je proizvodnje maslina u zemlji.
Za većinu evropskih proizvođača ovogodišnja berba maslina bila je loša.
U Španiji, najvećem proizvođaču maslinovog ulja u svetu, udruženje mladih poljoprivrednika Asaja kaže da je 2014. bila “još jedna katastrofa” posle porazne berbe pre dve godine.
Procenjuje se da će španska proizvodnja podbaciti za više od 50% pri čemu se u Andaluziji očekuje pad od najmanje 60%.
Iza tog pada stoji više faktora – stabla su “iscrpljena” nakon obilne prošlogodišnje berbe, neuobičajeno visoke temperature proletos naškodile su cvetanju i, na sve to, neki proizvođači imali su muke sa insektima.
“Kupci već plaćaju evro više za litar maslinovog ulja”, kaže predsednik Asaje Luis Karlos Valero (Carlos) koji ipak ne predviđa veliki skok cena.
Za italijanske proizvođače maslinovog ulja “ovo je bila najgora godina koje se sećaju”, kaže prvi čovek konzorcijuma italijanskih proizvođača maslina Unaprol Pjetro Sandali (Pietro). U toj grupi očekuju pad nacionalne proizvodnje u 2014. godini od 35%.
U Italiji se neki proizvođači, nakon obilnih kiša proletos i letos, nisu ni potrudili da oberu oskudan rod. Oni koji su brali, obrali su manje a rod je bio slabijeg kvaliteta.
“Ovo nije rod za pamćenje. Ovo je rod koji treba zaboraviti u svim aspektima”, kaže Augusto Spanjoli (Spagnoli), organski proizvođač maslina iz Nerole, na oko 50 kilometara od Rima, koji ima 10.000 stabala od kojih su neka stara više od 1.600 godina.
Cena ekstra devičanskog maslinovog ulja u rinfuzi iz repernog regiona Bari porasla je na šest evra za kilogram sa 2,7 evra u isto vreme 2013. godine.
Francuski proizvođači 2014. opisuju kao najstrašniju godinu od mraza 1956. koji je desetkovao maslinjake. Prvobitno se u 2014. očekivalo oko 5.000 tona maslinovog ulja ali će proizvodnja, prema proceni Francuskog udruženja proizvođača, biti samo 1.500 tona.
Najveću štetu francuskim maslinjacima naneli su insekti koji su bušili masline i polagali larve u plodove. Inače, insekti već dugo muče proizvođače maslina i ulja ali je ove godine obim tog problema uplašio poljoprivrednike.
“Nikada do sada to nisam video. Stariji kažu da ni oni nikada nisu videli takav napad insekata”, žali se proizvođač maslina Loran Belorži (Laurent Belorgey), treća generacija maslinara u oblasti južno od Avinjona.
U Portugaliji, u Beji, 180 kilometara jugoistočno od Lisabona, proizvođači maslina na svojim “haj-tek” (high-teć) farmama koriste satelitsku tehnologiju u borbi sa starim neprijateljima – voćnim mušicama i gljivicama od kojih maslina potamni i postane kao suva šljiva. Obe pošasti su ove godine bile više nego aktivne.
Portugalski proizvođači rade što i francuski – beru masline ranije i brže nego što je uobičajeno kako bi umanjili gubitak.
Berači su u maslinjake krenuli sredinom oktobra, mesec dana ranije nego obično. Oni idu za malim ali žustrim vozilima koja stežu stablo i tresu ga a masline padaju na mreže na zemlji.
“Mlade” masline, kojima je trebalo još vremena za zrenje ali se beru ranije da ih ne unište insekti, manje su oštećene ali i imaju manje ulja pa će proizvođači ove godine zaraditi manje, kažu u udruženju Olivum.
Ipak, neko će ove godine proći dobro a to će biti grčki odgajivači koji očekuju obilan profit.
Grčka je treći po veličini proizvođač maslinovog ulja u svetu i očekuje da više nego udvostruči godišnju proizvodnju, na 300.000 tona.
To je dobra vest za vlasnike maslinjaka na mestima poput Krita ili juga Peloponeza, gde je finansijska kriza poslednjih godina mnoge proizvođače ostavila bez sredstava za održavanje i investicije.
Stručnjaci kažu da će se predviđeni pad proizvodnje maslinovog ulja u EU delom nadoknaditi i iz španskih zaliha preostalih nakon rekordnog prošlogodišnjeg roda.
EurActiv