Ministar za brigu o selu Milan Krkobabić izjavio je danas na prijemu povodom Međunarodnog Dana žena u Palati Srbija da Ministarstvo priprema mere koji će bitno popraviti položaj stanovnika sela Srbije, a pre svega žena
– Iznos namenjenih sredstava je 7,5 miliona dinara za novoformirane ženske zadruge i 15 miliona dinara za postojeće zadruge, za kupovinu opreme, mehanizacije, zasada i drugo – naveo je ministar.
Po njegovim rečima, razmišlja se i o merama o principima pozitivne diskriminacije, gde bi se umanjio PDV kako bi žene bile konkurentne na tržištu, kao i da određene ženske zadruge budu oslobođene poreza, doprinosa, firmarina sem doprinosa za penzijsko, socijalno i invalidsko osiguranje.
Krkobabić je istakao i da je bitno da se poziciju žena u Srbiji maksimalno izjednači s muškarcima u konkretnim stvarima, poput radnog odnosa, penzijskim i invalidskim osiguranjem.
– Ukoliko želimo da selo ponovo oživi, mlade žene u određenom vremenskom periodu moraju da imaju snažnu pomoć države, a sa tim setom mera koje ćemo definisati za određene oblasti daćemo vetar u leđa zadrugama da se formiraju i uspešno posluju – objasnio je Krkobabić.
On je kazao i da je žensko zadrugarstvo danas veoma značajno, jer pokazuje da žene žele da ostanu na selu, da su uporne i vredne, ali da je takođe neophodno da država to i podrži, finsijskim i zakonskim rešenjima.
Krkobabić je izrazio i očekivanje da će od 50 do 60 zadruga, čije je otvaranje planirano ove godine, “pristojan broj” biti ženskih.
Kroz program “500 zadruga u 500 sela” do sada je u Srbiji osnovano 828 zadruga, 152 zadruge pomognute su bespovratnim sredstvima iz budžeta.
Predsednik Akademijskog odbora za selo SANU i kopredsednik Nacionalnog tima za preporod sela Srbije Dragan Škorić izjavio je da žene kreiraju budućnost sela, jer su agilnije i mnogo više rade od muškaraca različite poslove.
– Treba da omogućimo da žene budu srećne i aktivne, da rađaju i da ih stimulišemo na to – rekao je on.
Prema njegovim rečima penzije žena u Srbiji su mnogo manje od onih koje imaju muškarci, a mnoge ih i nemaju.
– Hajde da stvorim uslove da bar u tom segmentu muškarci i žene budu izednačeni, rad žena treba da bude mnogo više cenjen – zaključio je Škorić.
Direktorka ženske zadruge iz Babušnice “Darovi Lužnice”, Karolina Stamenković, navela je ta zadruga od države dobila 7,3 miliona dinara.
– Našu zadruga okuplja 15 žena koje su sa invaliditetom ili socijalno ugrožene, one se bave organskom proizvodnjom za koju su dobile plastenike – objasnila Stamenković.
Ona je navela da te žene u svojim domaćinstvima proizvode organsko povrće za zimnicu. Iz programa 500 zadruga u 500 sela dodeljeno je 14,7 miliona dinara za dve ženske zadruge u Srbiji, (“Darovi Lužnice” i “Kosjerka”) od ukupno 10 zadruga koje posluju u Srbiji.