Domaći poljoprivrednici su se već u ovoj setvu zaduživali na osnovu Zakona o predžetvenom finansiranju, a veći intenzitet se očekuje u 2016. i 2017. godini, zjavio je Miloš Milovanović iz organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO) Ujedinjenih nacija.
On je na edukativnom karavanu u Subotici rekao da će u ukupno 15 gradova Srbije u direktnom kontaktu sa budućim korisnicima ovog sistema objašnjavati njegove prednosti, dok sa druge strane sa državnim organima rade na implementaciji ovog zakona.
“Paralelno sa tim vršimo razgovore i sa poslovnim bankama, ali i sa prerađivačkom industrijom za koje verujemo da će biti finansijeri po osnovu ovog zakona, gde bi krajnji benefit bio sigurniji i transparentniji način finansiranja poljoprivredne proizvodnje koji opet treba da ima za rezultat i niže kamatne stope za poljoprivrednike”, rekao je Milovanović.
Suština Zakona o predžetvenom finansiranju, po njegovim rečima, jeste omogućavanje poljoprivrednicima da njihova buduća proizvodnja bude kolaterala njihovog tekućeg poslovanja.
“Poljoprivrednici po osnovu ovog zakona stiču pravo da svoju buduću proizvodnju, koja će se nalaziti na određenim katastarskim parcelama, založe, upišu u registar zaloga unutar APR i po osnovu ove zaloge ostvare svoju pozajmicu kod banke ili industrije”, rekao je on.
Miovanović dodaje da se zakon fokusira na biljnu proizvodnju, ali nema prepreka da bude primenjen u bilo kojoj drugoj grani poljoprivredne proizvodnje, niti postoje ograničenja u smislu veličine poljoprivrednog gazdistva.
Zakon stupio na snagu 01. juna ove godine, a sredstvima FAO i Evropske banke za obnovu i razvoj finansiran registar ugovora i zaloga po osnovu ovog zakona unutar Agencije za privredne registre.