Mistarstvo poljoprivrede Srbije još uvek radi na proceni štete od poplava, uz strogu kontrolu prijava šteta kako bi se onemogućile zloupotrebe, izjavio je danas državni sekretar u tom ministarstvu Zoran Rajić.
“Ima i primera da neko pokušava da zakine državu malo ili malo više. Zbog toga redovno obilazimo teren, često nenajavljeno i ovoga puta imamo nekoliko vrsta kontrole”, kazao je on na sednici Odbora za poljoprivredu Privredne komore Srbije. Rajić je naveo da su predstavnici Ministarstva poljoprivrede juče nenajavljeno obilazili pojedine parcele u ugroženim područjima za koje je u prvoj fazi procene bilo navedeno da su pretrpele totalnu štetu, da bi zatekli poljoprivrednike koji obrađuju ili navodnjavaju tu zemlju.
Prema njegovim rečima, zbog toga je dogovoreno da ministarstva koordiniraju rad u proceni štete.
“Savet svim proizvođačima i komisijama za procenu štete – nemojte precenjivati štetu, ni mi iz Ministarstva je nećemo podcenjivati”, istakao je Rajić i kazao da moda da se dođe do realnog iznosa štete.
On je podsetio da postoji postoji i međunarodna kontrola, a kako je dodao “ne bi bilo fer prema onima koji su stvarno pretrpeli štetu”.
“Ključno je da će pomoć ići direktno proizvođačima koji su pretrpeli štetu. Nema centralnih magacina, nego će se pomoć direktno donositi do proizvođača koji su pretrpeli štetu”, rekao je državni sekretar Ministarstva poljoprivrede.
Rajić je kazao da se danas održava i sastanak Radne grupe za stručnu pomoć Ministarstva poljoprivrede koja će pomoći u centralizovanju podataka.
Dodao je i da će od sutra stručnjaci raznih instituta davati savete proizvođačima koji će se nalaziti na sajtu Ministarstva poljoprivrede i koje će stručne službe preuzimati i slati proizvođačima.
Državni sekretar u Ministarstvu trgovine Stevan Nikčević najavio je angažovanje ekonomskih savetnika u ambasadama Srbije kako bi se obezbedile donacije u medicinskim preparatima za stoku.
Predstavnik Narodne banke Srbije Milan Šojić kazao je Srbija od Fonda solidarnosti EU može da računa na najviše 174,6 miliona evra, jer je Eu procenila da je to 0,6 procenta bruto nacionalnog dohotka zemlje, koliki je i maksimalan iznos te vrste pomoći.
Šojić je kazao da se ne možemo nadati većem iznosu, jer je na primer Češka kao pomoć iz tog fonda nakon poplava 2002. godine, kada je šteta procenjena na 2,3 milijarde evra, dobila 129 miliona evra.
On je naveo da to ukazuje da Srbija mora sa se osloni na sopstvene snage i promeni odnos prema poljoprivredi i vodoprivredi koje godinama unazad iz budžeta dobijajau sve manje sredstava.
Beta