Ministarstvo poljoprivrede pažljivo prati situaciju u otkupu tovljenih svinja i traži najbolja moguća rešenja, među kojima su i ponovno uvođenje prelevmana na uvoz svinja i intervencija Robnih rezervi, izjavila je danas ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Snežana Bogosavljević Bošković.
Ona je za sutra najavila i sastanak sa klaničarima od kojih očekuje konkretnu pomoć, dodajući da bi problem plasmana tovljenika trebalo da bude rešen u najskorije vreme u interesu srpskih poljoprivrednika.
Ministarka poljoprivrede je prenela da je tim povodom već razgovarala sa ministrom trgovine Rasimom Ljajićem, kao i direktorom Republičke direkcije za robne rezerve i dogovoreno je da se u najkraćem mogućem roku sagledaju sve opcije.
Bogosavljević Bošković je istakla da se moraju naći odgovori i konkretna rešenja za to što klaničari nisu zainteresovani za naše svinje u ovom momentu, i da je to predmet ozbiljne analize.
“Da li je u pitanju povećan uvoz u prethodnom periodu, smanjen interes za izvoz na tržište Carinskog saveza Rusije, Belorusije i Kazahstana zbog cenovnih poremećaja, ili je nešto drugo posredi, videćemo, verujem vrlo brzo”, kazala je Bogosavljević Bošković.
Očekivalo se da će nakon uspostavljanja i usklađivanja izvoznih procedura sa pomenutim carinskim savezom biti rešen problem u ponudi i potražnji svinjskog mesa na tržištu, ali do toga nije došlo, a među razlozima za smanjen interes za izvoz je i pad vrednosti rublje, objasnila je ministarka poljoprivrede.
“Verovatno je problem i u povećanom uvozu svinja u prethodnom periodu”, navela je Bogosavljević Bošković.
Po zvaničnim statističkim podacima, u Srbiji ima više od tri miliona svinja, ali kada se radi o priplodnim grlima – krmačama nazimicama, taj broj je daleko manji – oko 450.000 svinja, podsetila je Bogosavljević Bošković.
Ministarka očekuje i da će uskoro biti realizovana investicija nemačkog “Tenisa” u Srbiju, kao i da će “Mitros” čiji je novi vlasnik austrijski Gerlinger holding, početi sa radom i da bi to bilo izuzetno važno za rešavanje ovakvih problema u srpskom stočarstvu.
Odbor za poljoprivredu traži vancarinske mere za uvoz stoke, mesa, sireva i mleka
Odbor za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Skupštine Srbije, koji je danas zasedao u Kruševcu, preporučio je Vladi i resornim ministarstvima da uvedu vancarinske mere za uvoz poljoprivrednih proizvoda.
Predsednik tog odbora, Marijan Ristićević, kazao je da se ta mera preporučuje pod hitno, zbog ugrožavanja poljoprivredne proizvodnje u Srbiji uvozom visoko subvencionisanih poljoprivednih i prehrambenih proizvoda.
U zaključku koji je Odbor usvojio, pecizirano je da bi ova mera trebalo da se pre svega odnosi na uvoz žive stoke, mesa, sireva, mleka, a predloženo je i da se ispita odgovornost nadležnih ministarstava, organa i službi u slučaju novog nesprovođenja zaključaka odbora.
Rističević je podsetio da je Odbor za poljoprivredu Skupštine Srbije i na prethodnim sednicama zaključivao da je potrebno uvođenje vancarinskih mera.
Sekretar Udruženja za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Privredne komore Srbije (PKS) Nenad Budimović, kazao je da je u 2013. uvezeno 10.500 tona svinjskog mesa, a prošle godine 18.780 tona.
On je kazao da je prošle godine uvoz tovljenika iznad 50 kilograma dupliran, dok je povećan izvoz mlađih kategorija svinja.
Član Odbora Dragan Jovanović upozorio je da se mora hitno reagovati zbog pada cene tovljenika, te da se mora sprečiti uvoz iz zemalja koje imaju višestruko više subvencije.
Članovi Odbora su upozorili i na to da je cena tovljenika u pojedinim delovima Srbije pala na 90 dinara i da u mnogim krajevima nema ko ni da ih kupi.
Član Odbora Miodrag Nikolić, kazao je da smatra da ministarka poljoprivrede treba da podnese ostavku ukoliko se u roku od mesec dana ne zaustavi pokolj stoke u Srbiji.
Sednica Odbora koja se održava van sedišta podržana je projektom “Jačanje nadzorne uloge javnosti u radu Narodne skupštine”, koji sprovode program Ujedinjenih nacija za razvoj i Narodna Skupština, a finansira Švajcarka agencija za razvoj i saradnju.
Gradonačelnik Kruševca, Dragi Nestorović je članovima Odbora kazao da su Kruševac i Rasinski okrug jedno od najperspektivnijih poljoprivrednih područja u Srbiji.
On je naveo da se sa područja tog Okruga najviše izvoze maline, kojih je u prošloj godini izvezeno u vrednosti od 12,2 miliona dolara, kupine – 3,6 miliona dolara, potom sadnice jestivog voća čiji izvoz je iznosio oko tri miliona dolara.
Tanjug