Ministri BiH, Crne Gore, Makedonije i Srbije usaglasili su danas na sastanku u Sarajevu sedam zaključaka povodom trgovinskih mera Hrvatske za poljoprivredne proizvode iz trećih zemalja i potpisali zajedničko pismo koje će biti upućeno Evropskoj komisiji
Ministri Mirko Šarović, Rasim Ljajić, Dragica Sekulić i Ljupčo Nikolovski pozvali su Hrvatsku da ukine diskriminatorske mere i uskladi ih sa tržišnim standardima. Hrvatska je pozvana da cene inspekcijskih kontrola uskladi sa prosečnim iznosima koji važe u zemljama u regionu i EU.
Ministri su zatražili hitan sastanak sa nadležnim ministrom u Hrvatskoj ovim povodom koji bi, kako smatraju, trebalo da se održi do kraja ove sedmice u Podgorici. Ministri su konstatovali da su potezom Hrvatske ugrožena pravila i načela Svetske trgovinske organizacije i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, koji zabranjuju diskriminaciju.
Ministri su se založili da se ovakvi sastanci redovno održavaju, pa će naredni biti održan u septembru u Skoplju. Evropska komisija je pozvana da se uključi u rešavanje ovog problema.
Dogovoreno je da Crna Gora i Makedonija kao članice Svetske trgovinske organizacije pokrenu odgovarajuće mehanizme u toj organizaciji. Do rešenja ovog problema sa Hrvatskom, ministri su dogovorili da svaka zemlja sprovodi mere u zaštite sopstvenih interesa na način kako sama odluči.
Ljajić: Ne želimo trgovinski rat, ali štitimo svoje interese
Ministar trgovine, turizma i telekomunikacije Rasim Ljajić poručio je danas u Sarajevu da niko ne želi trgovinski rat, ali da će zemlje regiona biti prinuđene na kontramere ako se pitanje povećanja hrvatskih taksi za fitosanitarnu inspekciju ne reši do sledećeg sastanka koji treba da bude održan do kraja nedelje.
„Apelovali smo nedelju dana na zvanične institucije Hrvatske da se ispita njihova odluka, za koju smo rekli da je diskriminatorna. Nikakav odgovor nismo dobili, ni pisma ni razglednice nije bilo, čak smo dobili vrlo uvredljivo objašnjenje odluke. Počeli smo onda da primenjujemo određene vrste sanitarnog i veterinarskog nadzora, što ćemo pojačati”, objasnio je Ljajić posle sastanka ministara trgovine zemalja regiona povodom hrvatskih mera.
On je dodao da na to imamo pravo po pravilima Svetske trgovinske organizacije (STO). „Mi ne povećavamo cene nadzora, ali imamo pravo da sprovodimo mere koje su u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju koje predstavljaju ozbiljno upozorenje da ove mere moraju da budu povučene, odnosno preispitane”, kazao je Ljajić.
Dodao je da ako uđemo u kontramere, štetu trpe privrednici i jedne i druge zemlje, ali i potrošači. „Oko 160 privrednika iz Srbije izvozi voće i povrće u Hrvatsku, a neki su počeli da vraćaju kamione jer ne mogu da izdrže konkurenciju”, kazao je Ljajić na konferenciji za štampu.
On je objasnio da se standardno vrši fitosanitarna veterinarska kontrola na slučajno odabranim uzorcima, a u pojedinim slučajevima zemlje mogu da preduzimaju mere pojačanog nadzora za svu robu životinjskog i biljnog porekla, što se sada čini. Time, kako ističe, ne izlazimo iz pravila STO, ne kršimo principe slobodne trgovine.
„Želimo da ubuduće kontrolišemo apsolutno svaku pošiljku voća, povrća, mleka, mesnih proizvoda iz Hrvatske. Nismo srećni zbog toga ali smo na tu meru prinuđeni”, podvukao je Ljajić.
Podsetio je da je Srbija u više navrata u poslednje vreme isticala da su hrvatske mere u ekonomskom smislu protekcionističke, u političkom populističke i da ne mogu imati opravdavanje ni u ekonomskoj ni u trgovačkoj logici.
„Te mere nisu ni u duhu dobrosusedskih odnosa, niti korak u pravcu stvaranja slobodnog tržišta zemalja zapadnog Balkana, kojem svi načelno težimo”, upozorio je Ljajić.
Tolušić prihvatio poziv na sastanak
Hrvatski ministar za poljoprivredu Tomislav Tolušić prihvatio je poziv na sastanak sa nadležnim ministrima BiH, Srbije, Crne Gore i Makedonije, povodom povećanih taksa koje je Hrvatska uvela na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz zemalja koje nisu članice EU.
O tome je ministar za spoljnu trgovinu BiH Mirko Šarović obavestio novinare na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon ministarskog sastanka.
Šarović je rekao novinarima da su nakon donetih zaključaka ministri razgovarali sa Tolušićem, koji je prihvatio razgovor.
Taj sastanak bi, prema donetom zaključku, trebalo da bude održan do kraja ove sedmice u Podgorici.
Portal „Indeks”: Mere ministra poljoprivrede su sulude i štetne
Odluku hrvatskog ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića da poveća naknadu za inspekcijski nadzor nad uvozom voća i povrća sa 90 kuna (12 evra) na 2.000 kuna (270 evra), popularni internet portal indeks.hr ocenjuje suludom, dodajući da je time naneta šteta Hrvatskoj.
„Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić, koji je zahvaljujući demagogiji i populističkim izjavama postao miljenik hrvatskih poljoprivrednika, nije učinio ništa kako bi povećao konkurentnost proizvođača u svom sektoru, ali je zato uspeo da zaoštri odnose sa susednim zemljama s kojima Hrvatska ima solidno razvijenu trgovinu, a od koje sve strane imaju koristi”, piše ovaj sajt.
Pitanje na koje bi i ministar i poljoprivrednici trebalo da odgovore, navodi portal, jeste kako je moguće da je papriku jeftinije uvesti iz Makedonije nego kupiti od lokalnog proizvođača.
„Iako se Tolušić sada pravda da ta mera nije usmerena protiv suseda, već da se odnosi na preko 160 zemalja, jasno je da su time najviše pogođene Srbija, BiH i Makedonija, ocenjuje indeks.hr.