Kompanija MK Grupa kupila je danas za 45,5 miliona evra Poljoprivredni kombinat Bečej, iznevši na javnoj licitaciji veću ponudu od drugog učesnika licitacije, Industrije mesa Matijević, saopšteno je iz te kompanije. MK Group i Industrija mesa Matijević bili su jedini učesnici licitacije, čija je početna cena iznosila 42,7 miliona evra.
Oni su u roku dostavili bankarske garancije u iznosu od 17,1 miliona evra.
“Na tržištu Srbije smo već prepoznati kao lider u oblasti poljoprivrede, pa je kupovina Poljoprivrednog kombinata Bečej u potpunosti u skladu sa našim strateškim ciljem”, izjavio je povodom kupovine direktor MK Group Jovan Purar.
Prema njegovim rečima, još je rano govoriti o planovima, ali je cilj da se napravi moderna kompanija po evropskim standardima.
“U narednom periodu plan nam je da primimo određeni broj radnika i njihov broj će se sigurno povećavati u budućnosti u zavisnosti od toga kako će se određeni segmenti kompanije poboljšavati, širiti i unapređivati, rekao je Purar.
Poslovni sistem MK Group jedan je od najvećih proizvođača poljoprivrednih kultura poput šećerne repe, pšenice i kukuruza u Srbiji.
PIK Bečej je nekada bio uzorni kombinat, jedan od najvećih i najuspešnijih u kompleksu agrara na prostorima bivše Jugoslavije. Posle neuspele privatizacije i tranzicije, našao se u situaciji da kleca pred poveriocima, privrednim sudovima i da potpuno zavisi od potencijalnih kupaca.
PIK Bečej se bavi proizvodnjom i preradom poljoprivrednih proizvoda. Osnovne delatnosti preduzeća su ratarstvo, svinjarstvo, govedarstvo, prerada voća i povrća i ribnjak. Preduzeće koristi oko 9.000 hektara obradivog zemljišta, od čega su dve trećine u vlasništvu države.
PIK Bečej ima 56 hektara raznovrsnih voćnjaka, 3.395 grla junadi, 29.748 grla svinja, 371 grla ovaca i 74 grla konja. PIK uglavnom izvozi konzervirano povrće u Ukrajnu. Belorusiju, Tursku, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.
Tanjug
Kako su propali vojvođanski privredni giganti
PIK “Bečej” je danas na licitaciji dobio novog vlasnika, ali je pitanje statusa radnika i dalje otvoreno.
Kako je za RTV izjavio Jovan Purar, direktor MK grupe, još uvek je rano govoriti koliko će radnika ostati, odnosno napustiti preduzeće, ali da ono ima dobru perspektivu razvoja. Takođe, kakva je sudbina “Vršačkih vinograda”. Sud je uveo stečaj, uprkos zalaganju da se postupak odloži, da bi se okončala rezidba.
“Vršački vinogradi” su zvanično prestali da rade 8. decembra. Svi radnici su otpušteni do daljeg, šta će biti sa najvećim vinogorjem u Srbiji koje to preduzeće obrađuje, s obzirom na to da do sada nije urađeno neophodno orezivanje i đubrenje loze? Kome je to sada prepušteno?
Šta je sa 240 radnika, da li su uz otkaze dobili i neki novac? Kako je to regulisano i da li ima zainteresovanih kupaca?
RTV