Mlekarska buna u Briselu
Hiljade evropskih farmera palile su danas doneto seno, trubile u znak protesta i blokirale ulice i tunele u Briselu traktorima zahtevajući hitnu pomoć iz fondova EU zbog niskih cena mleka i ukidanja subvencija, dok je policija uzvraćala suzavcem i vodenim topovim pokušavajući da suzbije demonstrante.
Belgijski, francuski i nemački mlekari planirali su da u glavni grad Belgije dovezu čak 4.000 traktora, a dolazak prve grupe mašina još sinoć je paralisao saobraćaj na prilazima gradu i u centru.
Demonstranti, većinom belgijski, francuski i nemački farmeri, okupili su se ispred sedišta EU na Trgu Šuman gdje je zakazan sastanak ministara poljoprivrede, koji razmatra cene mleka, kao i uticaj ruske zabrane uvoza hrane iz zemalja EU.
Sukobi su počeli oko podne u blizini trga Šuman, kuda je trebalo da prođe kolona od više hiljada traktora koji su u Brisel pristigli iz drugih delova Belgije, ali i Francuske, Nemačke, Holandije i drugih zemalja.
Briselska policija je saopštila da su dva policajca zadobila povrede od kamenica, ali da niko nije uhapšen.
Kombinacija raznih ekonomsko-političkih faktora, uključujući promene u ishrani, manju kinesku tražnju, kao i ruski embargo na zapadne proizvode kao odgovor na sankcije zbog sukoba u Ukrajini, uticala je na smanjenje cena govedine, svinjetine i mleka.
“Evropa se davi u mleku”, pisalo je na jednom transparentu poljoprivrednika.
Ministarstvo poljoprivrede procenjuje da je u Francuskoj oko 10 odsto farmi na ivici bankrota zbog zajedničkog duga od oko jedne milijarde evra.
Gradske vlasti apelovale su na vozače da ne koriste automobile bez preke potrebe, a grad su nadletali policijski helikopteri.
Mlekari su tražili da im se vrate subvencije i ograniči uvoz mleka nakon što je belgijska vlada, povinujući se propisima EU, poslednjih godina postepeno obustavila dotacije seljacima i otvorila tržište za uvoz jeftinog mleka iz inostranstva.
Mleko je samo u ovoj godini pojeftinilo za oko 25 odsto, a farmeri tvrde da im preti bankrot ako se ponovo ne uvedu subvencije i carine na uvozno mleko.
U Briselu je ranije objavljeno da se može razgovarati o programu pomoći mlekarskoj industriji kako bi se izbegao njen kolaps, ali da povratak na dotacije i zabrana uvoza ne dolaze u obzir.
Protest je okončan tokom popodneva, a glavni grad Belgije se postepeno vraća u normalu.