Ekološki pokret Vrbasa: Mora li da smrdi i dokle će?
Ekološki pokret Vrbasa juče je, uz podršku “Zelene patrole” iz Novog Sada, održao sastanak sa građanima Vrbasa, na temu njihovog pokretanja i reagovanja na krupne ekološke probleme koji ih okružuju, posebno u zadnja dva meseca uz neizdrživi smrad kanala i deponije.
Upravo tokom skupa, kanalom su plutale posledice havarije jednog od rezervoara u Vital-u. Po boji bi se moglo reći da se radi o prisustvu gvožđa i problemu u delu pogona za deferizaciju. Ali sačekaćemo izveštaj pokrajinske inspekcije koju smo alarmirali. Još jednom smo pokušali da opravdano nezadovoljstvo, čak i gnev građana usmerimo u razumne i zakonom predviđene modele civilnog delovanja ka odgovornim osobama i institucijama. Iako je sala bila popunjena, za proteste nije nas bilo dovoljno, kako bi izvršili odlučan pritisak prema bilo kome, navodi se u saopštenju Ekološkog pokreta Vrbasa.
Prilika je iskorišćena za edukaciju o ratifikovanoj Arhuskoj konvenciji i načinima kojima ona omogućava građanima da dođu do željene informacije, te da neposredno i učestvuju u donošenju odluka u njihovoj ranoj fazi a u oblasti zaštite životne sredine.
Kako se navodi u saopštenju, posebno je važan njen treći stubac, kojim se reguliše pravna zaštita i obavezuje rad provosudnih i inspekcijskih organa. Upravo ne poznavanje ovih građanskih prava utiče na opuštenost i komotnost organa gonjenja da konkretizuju protivpravne radnje nad životnom sredinom. Ovo je posebno vidljivo kada su u pitanju krupni ekonomski subjekti poput Vital-a, i definitivno su ovakve stvari stvorile utisak kod građana o nedostupnosti pravde u Srbiji.
U žustroj diskusiji, građani su se, pored ostalog, požalili na komplikovane procedure prilikom prijavljivanja problema inspekciji i izostanku odgovora na njihove prijave.
Nedostatak jedinstvenog punkta za prijem građana za ovakve stvari je postao očigledan. Opština bi morala da primi i prosleđuje predstavke sa jednog mesta ka svim inspekcijama, i to ne samo opštinskim, već i republičkim i pokrajinskim, iz razloga što građani uglavnom nemaju pojma o nadležnostima koje su inače isprepletane i bespotrebno zakomplikovane. Osim generalne anemičnosti i ne zainteresovanosti, to je verovatno i glavni razlog odvraćanja građana od prijava problema i time jače i odlučnije civilne kontrole vlasti, navode predstavnici Ekološkog pokreta Vrbasa.
agronews