Niske temperature uzrokovale su štetu na kajsijama koja ide od 60 do čak 100 odsto u Vojvodini. za razliku od niskih temperatura, sneg je išao na ruku povrtarima koji povrće gaje na otvorenom
Kajsije bi ove godine mogle da budu prilično skupe, jer je šteta kod njih velika.
– Imali smo nekoliko dana sa veoma niskim temperaturama, koje su se kretale od minus 15 do čak minus 25 u pojedinim delovima zemlje – kaže Milan Lukić, direktor Instituta za voćarstvo Čačak.
– Najniže temperature su bile na niskim nadmorskim visinama i upravo tu šteta na kajsijama ide od 60 do čak 100 odsto. U Vojvodini je tolika šteta jer su svi cvetovi izmrzli. U centralnoj Srbiji, odnosno Moravičkom okrugu, šteta iznosi od 60 do 80 odsto, zavisno od nadmorske visine. Na većim visinama vegetacija nije daleko odmakla kao na niskim, gde su temperature jedno vreme bile veoma visoke, pa je voće procvetalo.
Prema njegovim rečima, kod trešanja je bilo štete, ali ne toliko kao kod kajsija. Procene pokazuju da je mraz pobrao od 10 do 20 odsto tog voća. Ostalo je u dobroj kondiciji i mraz se najverovatnije neće odraziti na rod. Kod jabuka i šljiva nema štete.
Sneg zaštitio povrće
Sneg je išao na ruku povrtarima koji povrće gaje na otvorenom. Kako kaže profesor Žarko Ilin, sa Departmana za ratarstvo i povrtarstvo na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, snežni pokrivač zaštitio je useve od “debelog minusa”, pa štete gotovo i da nije bilo.
– Nekoliko dana sa temperaturama ispod 20 stepeni Celzijusovih donelo je štetu povrću uglavnom u zaštićenim područjima gde nije bilo duple folije, a gde usevi nisu pokrivani – kaže profesor Ilin. – Šteta na spanaću, mladom luku, rukoli i rotkvicama u takvim plastenicima iznosi između 10 i 15 odsto. Tamo gde je bila dupla folija i gde je povrće pokrivano, štete nema. U objektima koji su dogrevani cenu povrću bi eventualno mogao da podigne i taj trošak za gas.