Ministarstvo poljoprivrede Srbije saopštio je da je na snazi zabrana uvoza i tranzita svih pošiljki hrane životinjskog porekla iz Mađarske, zbog pojave prvog slučaja afričke kuge svinja (Pestis Suum Africana) kod divljih svinja u toj zemlji
U saopštenju se navodi da su nadležni organ za poslove veterinarstva i bezbednosti hrane Mađarske, po obaveštenju Evropske unije i Međunarodne organizacije za zdravlje životinja (OIE), obavestili Ministarstvo poljoprivrede Srbije o pojavi te bolesti u Mađarskoj.
Mera zabrane uvoza i tranzita svih pošiljki hrane životinjskog porekla iz Mađarske, doneta je kako se afrička kuga svinja ne bi proširila u Srbiji.
Navedena mera će se sprovoditi u saradnji Ministarstva poljoprivrede – posebno granične veterinarske inspekcije i veterinarske inspekcije, sa Upravom carina i Upravom granične policije.
Veterinarska inspekcija će u narednom periodu pojačano nadzirati promet hrane životinjskog porekla na svim mestima na kojima se uobičajeno obavlja promet ove vrste hrane.
Ministarstvo poljoprivrede upozorilo je potrošače da ne kupuju hranu životinjskog porekla na mestima koja nisu pod stalnim nadzorom veterinarske inspekcije.
Veterinarske stanice i veterinarski instituti će u saradnji sa veterinarskom inspekcijom, vršiti intezivan aktivan i pasivan nadzor farmi svinja kako bi se podigao nivo preventivnih i biosigurnosnih mera i sprečilo eventualno unošenje virusa afričke kuge svinja u populaciju domaćih svinja.
Vlasnici svinja upozoreni su da je, radi sprečavanja pojave bolesti, najvažnije sprečiti bilo kakav kontakt sa divljim svinjama, što se posebno odnosi na lovce, ljubitelje prirode i druga lica koja posećuju lovišta ili prirodu u inficiranim državama.
Veterinari: Afričku kugu je teško kontrolisati
Protiv afričke kuge nema lečenja ni vakcinacije, a zaraznu bolest svinja treba ozbiljno posmatrati, jer izaziva velike ekonomske štete i veoma ju je teško kontrolisati, kaže Saša Ostojić iz Uprave za veterinu.
On je rekao da bolest registrovana kod mađarskih svinja ne ugrožava život čoveka, ali da čovek predstavlja bitan faktor u načinu prenošenja bolesti.
Ostojić je naglasio da je važno da država preduzme sve mere kako bi se sprečio unos virusa u našu zemlju i podsetio da su Uprava za veterinu i Ministarstvo poljoprivrede 2014. godine doneli uredbu o zabrani uvoza svih živih pošiljki i proizvoda svinjskog porekla koji nisu, kako navodi, tretirani na odgovarajući nacin zbog čega predstavljaju rizik.
– Ova zabrana podrazumeva jaču kontrolu na graničnim prelazima i izdavanje sertifikata, odnosno dozvola za uvoz takvih proizvoda – kazao je Ostojić.
Prema njegovim rečima, mnogo veći faktor rizika predstavlja šverc proizvoda nekontrolisanog porekla, pa čak i hrane namenjene za ličnu potrošnju putnika u prekograničnom prometu.
Ostojić navodi da su Uprava carina i granična policija preduzeli niz aktivnosti kako bi se uspostavio kontinuinirani nadzor na graničnim prelazima.
– Primarna svrha tih mera nije kažnjavanje nego da se ukaže na veliki rizik koji sada postoji – ukazao je Ostojić.
Dodao je da je podizanje svesti uzgajivača svinja je od suštinske važnosti kao nešto što predstavlja opšte biosigurnosne mere.
– Dobra farmska praksa je važna da bi se sprečilo širenje bolesti u Srbiji – rekao je Ostojić.
On je naveo da zarazna bolest potiče sa afričkog kontinenta, ali da je decenijama prisutna u Evropi, posebno u Istočnoj Evropi.
Agencije