Savez mesnih zajednica Stare planine proglasio je vanredno stanje na toj planini zbog, kako je naveo, nepoštovanja zakona i Ustava Srbije. Do ovog stanja je došlo usled izgradnje mini hidroelektrana, saopštio je taj savez
Savez je pozvao predsednika Srbije Aleksandra Vučića da, kako se navodi, „konačno stane na put kriminalcima i da stane u odbranu zakona, kao i da ispuni svoj plan o očuvanju srpskih sela“.
“Klizišta, razoren put i imanja, ugrožavanje zgrada i ljudi, sve su to posledice kojima se mrcvari lokalno stanovništvo. Isti scenario se sprema i u Toplom Dolu, na reci Jelovici, kao i na još 50 lokacija u Parku prirode ‘Stara planina'”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je javnost je već upoznata sa slučajem u selu Rakita, kada država nije, kako je taj savez ocenio, preduzela korake da spreči nelegalne radnje, uprkos pravnosnažnoj odluci inspektora za zaštitu životne sredine. “Na barikadama smo 24 časa. Naši životi su već ugroženi i pod neprekidnim smo pritiskom”, navodi se u saopštenju i dodaje da su primorani da prave barikada da bi “zaštitili svoja sela”. Taj savez je naveo i da su organizovali “solidarne straže za zaštitu zakona i Ustava”.
“Da li je bogaćenje pojedinca dovoljan razlog da se unište najlepša srpska sela, reke, planinski potoci i šume u prvim zonama zaštite”, upitali su u saopštenju tog saveza.
MZŽS: Nedopustiva izgradnja velikog broja MHE u zaštićenim područjima
Da je izradnja velikog broja MHE u zaštićenim područjima nedopustiva smatra i Ministarstvo zaštite životne sredine. “One najpre negativno utiču na prirodu, a osim toga jednostavno ne ide da cevi budu usred zaštićenog područja. To su najvredniji delovi naše prirode u biološkom, hidrološkom, geomorfološkom msislu”, rekla je ranije pomoćnica ministra Jasmina Jović za Insajder.
Ona je novinarima Insajdera u martu rekla da je izmenama Zakona o zaštiti prirode predviđeno osnivanje komisije čiji će članovi obići sve lokacije na kojima su izgrađene MHE, ali i one koje su u izgradnji, a ako se pokaže da ne poštuje propise, investitoru može biti oduzet status povlašćenog proizvođača električne energije, a čitavo postrojenje može biti srušeno. Pored zabrane izgradnje u zaštićenim područjima, Jović kaže da je predviđeno da inspekcijski nadzor bude rigorozniji, kako u periodu izgradnje mašinskog postrojenja, brane i cevovoda, tako i kasnije, kada postrojenje počne da radi.
Ove izmene zakona, ni pola godine od najave, nisu došle u skupštinsku proceduru.