Na uljanoj repici zasejanoj na području Vršca uočena je pipa uljane repice, mala i velika, pa je ovo trenutak kada treba reagovati odgovarajućim insekticidima. Takođe, treba obratiti pažnju na pojavu sjajnika protiv kojeg tretman treba uraditi nakon tretmana pipe, preporučuju stručnjaci vršačkog Agrozavoda
Uljana repica je relativno nov usev na terenu Vršca za većinu proizvođača jer je u setvenu strukturu ušao poslednjih godina što je odredilo tržište, odnosno dobre cene repice. Zasejana je na blizu 3.000 hektara i ono našto proizvođači treba da obrate pažnju u ovom trenutku je pojava pipe uljane repice, velike i male, koja je karakteristična za rano proleće.
Štetočina je izašla iz prezimljavanja i sada se dopunski hrani pa je pravo vreme za suzbijanje.
“U ovom trenutku ih treba tretirati insekticidima za njihovo suzbijanje jer štete koje mogu naneti kasnije su znatne i ozbiljne i to je bilo prisutno pre par godina. Preporučujemo pre svega primenu insekticida na bazi aktivne materije hlor pirifusa”, kaže Vesna Jovančić, savetodavac PŠ “Agrozavod”
Pipa se nalazi na lišću, u ovom momentu i na cvasti, ali je značajan broj insekata skriven u pazuhu listova i obični kontaktni insekticidi ne mogu do nje da dopru. U narednom periodu očekuje se pojava još jedne štetočine-sjajnika koji je već u nekim biljkama uočen.
“To je jedan crni sitan insekt koji oštećuje cvet dok se nije otvorio i samim tim utiče na prinos jer smanjuje potencijal biljke i na to treba obratiti pažnju i raditi primenu insekticida”, kaže Vesna Jovančić.
U ovom momentu se u usevu uljane repice mogu naći velike zelene gusenice koje pripadaju kupusaru, poznatom štetočinu kupusnjača. U repici je jer je to ista familija biljaka. Mogu se pronaći i buvači, čije su larve u lisnim drškama.
Gusenica i buvač nisu problem koji treba da brine proizvođače jer repica ima veliki habitus i lisnu masu da se ove štetočine hrane pa ne treba brinuti na prinos.