Iako za bubamare verujemo da donose sreću, kada ih vidimo u velikom broju i to na gomili ne preostaje nam ništa drugo nego da se zapitamo da li je takva pojava normalna. Stručnjaci kažu da to je to normalna pojava za ovo doba godine, pogotovo kada je toplo.
Harmonia axyridis Pallas ili kako je mi zovemo Azijska bubamara iz Istočne aztije stigla je u Evropu 60-tih godina prošlog veka i to sa razlogom. Prenesena je sa namerom da smanji brojnost biljnih vaši specijalno u Belgiji i Holandiji. Međutim ona se, kasnije pojavila i u prirodnim staništima, kaže dr Zorica Nedeljković, naučna saradnica zoologije na departmanu za biologiju i ekologiju PMF.
“Njena brojnost se povećava upravo zato što se ona ne nalazi u svom prirodnom okruženju i nema prirodnih neprijatelja”, kaže dr Nedeljković.
Azijska bubamara se razlikuje od “naše” bubamare po tome što je krupnija i narandžaste je boje, a broj tufnica se kreće od 15 do 21, dok crvena buba mara na koju smo navikli ima 7 tufni.
Dr Nedeljković ističe da je to jedna invanzivna vrsta koja se hrani mnogo većim brojem biljnih vaši od obične crvene buba mare pa samim tim zauzima i njenu teritoriju.
“Poznato je da lepo vreme utiče na aktivnosti insekata. Pa tako i ovaj topli novembar omogućava azijskoj bubamari da produži period svojih aktivnost”, kaže dr Nedeljković.
RTV