Prošla blaga zima, a sada topla jesen sa deficitom padavina, prouzrokovale su najezdu glodara na oranicama širom Vojvodine
Glodari su i tokom leta pravili veliku štetu naročito usevima soje gde je prinos na pojedinim parcelama umanjen i do 50 odsto.
U tom periodu vegetacije nije bila moguća primena zaštitnih sredstava, ali sada, kod uljane repice, u lucerištima i voćnjacima, naročito mladim, u vreme setve ječma i pšenice, preporučuje se primena mamaca na bazi cink-fosfida, tamo gde je postignut prag štetnosti: za poljskog miša od deset do pedeset aktivnih rupa po hektaru, a za poljsku voluharicu od deset do pet stotina rupa po hektaru – i to u više navrata.
Stručnjaci napominju da se nakon postavljanja mamaca aktivne rupe obavezno zatrpaju zemljom radi zaštite divljači i ptica koje su jedini prirodni regulatori brojnosti tih štetočina.
A svedoci smo da su nam njive sve češće bez ijednog stabla na koje bi mogla sleteti mišarka, što, pored redukovane obrade zemljišta i sveobuhvatne zaštite, takođe utiče na prekomerno namnožavanje poljskih miševa.