Država mora da reaguje i reši problem nedopustivo niskih cena i monopolskog ponašanja na tržištu uljarica, apeluju vojvođanski poljoprivrednici i zadrugari uz zahtev da se zaustavi uvoz ulja i otkupe određene količine ove namirnice.
– Sasvim je opravdan bunt seljaka jer su cene njihove robe sramotne i monoploske. Ne treba ih porediti sa prošlogodišnjim jer se takve ove godine nisu mogle ponoviti, ali trenutna situacija na tržištu nije realna. Uz otkupnu cenu suncokreta od 24 dinara po kilogramu, ulje u radnjama ne bi trebalo da košta više od 100 dinara, a ono je i 150 – kaže Radovan Bokić iz zadruge “Agro Klek” u Kleku. – Nažalost, sada se koristi vakuum u Ministarstvu poljoprivrede zbog rekonstrukcije Vlade, a ni sama Vlada ne reaguje adekvatno mada ima mehanizme kojima može da utiče na tržište.
Žetva suncokreta u Banatu stigla je na pola puta, a po Bokićevim rečima uljare i dalje igraju od ranije poznatu igru.
– Igra se predstava u kojoj one nisu zainteresovane za otkup, a onda se sa strane pojavljuju neki sumnjivi kupci koji imaju pare ali nude niske cene. Gde završava taj suncokret? Naravno, u uljarama – kaže Bokić dodajući da je u interesu države i njenog buyeta da se zaustavi ucenjivanje seljaka jer poljoprivreda jedina izvozi i doprinosi ovoj privredi.
Na sednici Upravnog odbora Zadružnog saveza Vojvodine (ZSV) ocenjeno je da su neophodne hitne intervencije kako bi se “ispeglale” nepravilnosti u otkupu suncokreta, ali i drugih poljoprivrednih kultura jer najdeblji kraj izvlače poljoprivrednici i potrošači.
– Država bi trebalo da ispita da li prerađivači zloupotrebljavaju pozicije na tržištu, a istovremeno da reaguje zabranom uvoza jestivog i sirovog ulja. Takođe, neophodna je i intervencija otkupom određenih količina ulja – kazao je predsednik ZSV Radislav Jovanov.
Dnevnik