Donau Soja organizacija i Austrijska razvojna agencija (ADA) – agencija i operativna jedinica Austrijske razvojne saradnje, nastavljaju dugogodišnju saradnju u okviru novog projekta strateškog partnerstva koje će trajati do 2029. godine
Tokom narednih pet godina, kroz program strateškog partnerstva ”Podrška poljoprivrednom i prehrambenom sektoru Jugoistočne i Istočne Evrope kroz održivu, sledljivu, BEZ GMO proizvodnju, upotrebu i potrošnju odabranih ratarskih kultura“, ove dve organizacije podržavaće privatni sektor Istočne i Jugoistočne Evrope, uključujući Srbiju, BiH, Moldaviju i Ukrajinu. Cilj projekta je unapređenje i širenje održive i sledljive proizvodnje BEZ GMO proteinskih kultura poput soje u Evropi, što doprinosi i ublažavanju klimatskih promena. Za razliku od prvog projekta strateškog partnerstva između dve organizacije koje je realizovano u periodu od 2017-2024. godine, podrške u Srbiji, BiH, Moldaviji i Ukrajini više nije isključivo usmerena ka proizvodnji, promociji i plasmanu soje i proizvoda od soje. ADA i Donau Soja u projektne aktivnosti uključiće i druge vrste leguminoza i druge ratarske kulture, sa fokusom na poboljšanje ekonomske efikasnosti, očuvanju životne sredine i digitalizaciju.
Takođe, važan cilj ovog partnerstva je i stvaranje prilika za plasman poljoprivrednih proizvoda iz navedene četiri zemlje na tržište Zapadne Evrope. ”Poljoprivredni proizvođači u zemljama koje su obuhvaćene programom, kao i prehrambena industrija u EU će imati koristi od novog strateškog partnerstva, zahvaljujući sistemskom pristupu izgradnji održivih lanaca snabdevanja. Naše strateško partnerstvo daje podršku lokalnim zajednicama i doprinosi zaštiti životne sredine i ublažavanju klimatskih promena”, napominje Susanne Fromwald, generalni sekretar Donau Soja organizacije.
Soja proizvedena u Evropi omogućava poljoprivrednim proizvođačima u Austriji i EU da smanje zavisnost od uvoza soje iz Južne Amerike. Pored toga, uz pomoć soje sertifikovane Donau Soja ili Europe Soya standardom izbegava se više od 90% emisija gasova sa efektom staklene bašte u poređenju sa sojom iz Brazila čija je proizvodnja povezana sa krčenjem šuma.
Osnovni cilj prethodnog programa bio je povećanje površina pod sojom, održivo povećanje prinosa, kao i proizvodnja soje i proizvoda od soje za zapadnoevropsko tržište.
U okviru prvog strateškog partnerstva proizvedeno je 2,3 miliona tona soje na održiv način, na više od milion hektara obradih površina. Više od 14.000 poljoprivrednih proizvođača i 160 kompanija za preradu soje imalo je koristi od strateškog partnerstva. Prehrambeni lanci u Evropi podržali su proizvodnju i preradu soje kroz brojna proteinska partnerstva.
Primena zakonodavstva Evropske unije o zaštiti životne sredine
Tokom pet godina novog, strateškog partnerstva od 2024 do 2029. godine, fokus će biti na ublažavanju klimatskih promena, zaštiti životne sredine, zaštiti zemljišta i voda, biodiverzitetu u zemljama u kojima će se primenjivati program. Program strateškog partnerstva će posebno podržati prenos znanja o primeni održivih, inovativnih i odgovornih poljoprivrednih praksi i digitalizaciji, pristupu finansiranju i implementaciji novih EU uredbi, od EU Uredbe o deforestaciji (EUDR) do novih zahteva za izveštavanje u okviru Evropskog zelenog dogovora (Green Deal).
Foto: Donau Soja