U Beogradu je 22. aprila, na Dan planete Zemlje, započeo pilot-projekat “Ne kosi još lolo” kojim je planiran drugačiji način košenja i održavanja zelenih površina, u cilju zaštite oprašivača, saopšteno je iz preduzeća Zelenilo Beograd
Inicijativu je pokrenuo pčelarski centar ”BeeCenter“, a projekat se realizuje u saradnji sa Zelenilom Beograd i uz podršku Ambasade Holandije, jer je u toj zemlji odavno usvojena praksa drugačijeg košenja zelenih gradskih površina, prenosi Beta.
Namera je da tom novinom pčelama, leptirima, bumbarima i ostalim oprašivačima pruži veći pristup hrani i staništu.
Delovi zelenih površina u Beogradu koji se ne koriste direktno za rekreaciju stanovništva ili iz nekog drugog razloga moraju da ostanu monokulturni i kratko košeni, biće na nov način održavani.
U Akademskom parku će biti posejano medonosno bilje koje će se kositi mozaično, što znači da se pri svakom košenju ostavlja deo travnjaka nepokošenim, kako bi cveće postiglo svoj pun ciklus, a pčele i drugi oprašivači imali izvor hrane i svoje stanište.
Drugačiji pristup imaće i neke lokacije po obodu grada, gde će se kositi periodično, i to posle maja i posle septembra.
Tokom ove godine će samo nekoliko lokacija sa ograničenim prostorom biti košeno po novom modelu, kako bi se testirali efekti.
Istraživanja rađena u nekim svetskim gradovima pokazala su da se broj zaprašivača povećao na mestima gde trava nije bila često košena, te da su cveće i viša trava bolje apsorbovali toplotu i vlagu, čime je smanjen i uticaj toplotnih džepova u njihovoj blizini.
Pčelari iz „BeeCenter“ pratiće zajedno sa stručnjacima Biološkog fakulteta u Beogradu promene u broju oprašivača na takvim mestima, kako bi na kraju projekta imali konkretne strategije za nastavak i unapređivanje košenja u Beogradu, što će biti i preporuka za druge gradove.
Foto: BeeCenter


