Pripadnici protivgradne zaštite u Čačku, njih 50, koji opslužuju 25 stanica, najavili su danas podnošenje kolektivog otkaza, zbog, kako kažu, sramno niskih nadoknada koje primaju.
Loši uslovi rada i neodgovoran odnos države prema važnoj oblasti kakva je protivgradna zaštita, ostavljaju značajne posledice na poljoprivredu u mnogim delovima Srbije. Godinama unazad kuburi se sa nedostatkom odgovarajuće opreme, a nadoknada koja nije menjana šest godina, i koja je, prema rečima radnika, ponižavajuće niska, preti da ostavi područje Čačka bez protivgradne zaštite.
Loš odnos države
Vesna Pavlović, šef službe za poljoprivredu grada Čačka kaže da je poražavajuće da neko prima 4000 dinara od Republike i 5000 dinara od grada, a radi veoma odgovoran i težak posao. „Ovo je najgora situacija u kojoj se mogla naći protivgradna zaštita, da je u nadležnosti Sektora za vanredne situacije, a ljudi su angažovani kao radnici Republičkog hidrometeorološkog zavoda, a ni jedna institucija nije bila zainteresovana za iznos i promenu nadoknade“, rekla je ona u izjavi za Glas zapadne Srbije.
Prema njenim rečima, odnos države prema ovako važnoj oblasti je loš, a grad Čačak čini sve što je u mogućnosti kako bi pomogao pripadnicima protivgradne zaštite, čak i izvan nadležnosti, dajući naknadu veću od republičke, kupujući rakete i gorivo. „Posao nije lak, teško je naći ljude koji su spremni da ga rade, imajući u vidu da zbog male naknade za šest meseci rada, koliko traje sezona, imaju samo dva meseca upisanog staža“, istakla je ona.
Radnici poručuju da je naknada ponižavajuća i da nije menjana šest godina
Radnici su složni u stavu da nadoknada ne odgovara uslovima rada, da je ponižavajuća, pa iz tog razloga najavljuju napuštanje posla.
Radojko Petronijević, jedan od radnika protivgradne zaštite iz Riđaga, naglašava da primanja nisu menjana šest godina, zbog čega radnici prete kolektivnim otkazom. „Tokom sezone obavezno je danonoćno dežurstvo, ne smemo da idemo od kuće, a po potrebi na teren moramo izaći u svim uslovima. Za pare koje primamo neko ne bi ustao iz kreveta, poslaćemo dopis državi, i ukoliko ne dođe do povećanja plate daćemo kolektivni otkaz“, izjavio je on.
Kako je rekao Miloš Garić, naknada je minimalna, graniči se sa bezobrazlukom, a radnici neće raditi dok se ona ne poveća, budući da je posao u ovakvim uslovima neisplativ.
Sistem protivgradne zaštite mora ostati jedinstven
Kako je objasnila Vesna Pavlović, sistem protivgradne zaštite je jedinstven i takav mora ostati kako bi mogao da funkcioniše. „Međutim, postoji problem u tome što nisu isti uslovi rada u svim gradovima i opštinama, budući da neke jedinice lokalne samouprave nisu bile u mogućnosti da nabave rakete i obezbede ostale uslove rada“, navodi ona. Zbog toga je uzaludno postojanje dobre protivgradne zaštite u Čačku, ako je nema na područjima iznad kojih se stvaraju gradonosni oblaci i nesmetano se izručuju na drugim mestima, jer se po njima ne dejstvuje.
Načelnik sektora za vanredne situacije Moravičkog okruga, Dragiša Broćić ističe da se mora naći rešenje kako bi se strelcima povećala zarada, ali i obezbedio dovoljan broj raketa za protivgradnu zaštitu.
„Jedan deo radnika protivgradnih stanica RHMZ su pod ingerencijom republičkog sektora za vanredne situacije, a drugi je u nadlezznosti lokalnih samouprava“, kazao je on i dodao da u gradu Čačku nema zaposlenih koji se bave zaštitom od grada. Kako je naveo, strelci u Ivanjici su pod nadležnošću službe Novog Pazara, pripadnici protivgradne zaštite Čačka i Lučana pripadaju Užicu, a Gornjomilanovčani Kragujevcu.
Glas Zapadne Srbije.