Neće biti zabrane uvoza mleka iz EU, a problem postojećih zaliha biće rešen, izjavila je danas ministarka poljoprivrede Snežana Bogosavljević Bošković i navela da vrlo brzo očekuje početak otkupa svinja.
Govoreći o viškovima mleka, ministarka je rekla da će Republička direkcija za robne rezreve otkupiti postojeće zalihe mleka u prahu i da su za to obezbeđena sredstva.
“Tako će biti prevaziđen trenutni problem povećanih količina mleka”, rekla je ministarka novinarima u pauzi konferencije “Program predpristupne pomoći za ruralni razvoj 2014-2020 – IPARD 2”.
Prema njenim rečima, poljoprivrednici će moći kao i do sada da predaju mleko mlekarama i na taj način će se rešsiti problem viška mleka u ovom momentu s jedne strane, a sa druge strane obezbediti i konditorima da rade pod istim uslovima kao što rade i konditori u EU.
“Da smo reagovali na taj način što bismo povećali carine ili uvozne dažbine onda bismo naše kondotore doveli u neravnopravan položaj tako da bi oni onda bili ugroženi”, kaže Bogosavljević Bošković.
Kako je navela, cilj je da se reši problem poljoprivrednih proizvođača u ovom momentu ali tako da se u isto vreme ne napravi problem industriji i da se u ovakvim situacijama moraju pažljivo odmeravati mere i rešenja, i imati balansiran pristup.
“Važno je da ova istina teška vremena kada se radi o poljoprivrednoj prioizvodnji na neki način sa što je moguće manje loših posledica preživimo i da dočekamo bolja i stabilnija vremena”, poručila je ministarka poljoprivrede.
Kada je reč o otkupu svinja, Bogosavljević Bošković navodi da više nema prakrično ništa sporno osim tehničkih detalja za otkup svinja.
Potrebno je utvrditi, kako kaže, mesto na kome će proizvođači doterati svoje svinje, odnosno klaničari koje će te svinje dalje otkupiti i ugovore koji će biti potpisani.
Dodala je da će na osnovu tih ugovora poljoprivrednicima biti isplaćen novac ili će u zamenu za otkupljene svinje dobiti merkantilni kukuruz u onom odnosu koji je dogovoren i koji je Vlada Srbije i usvojila
Ocenila je da je najavažnije da je postignut dogovor i da je Vlada Srbije poštovala sve ono što su dogovorili porizvođači svinja, predstavnici resornih ministarstava koji učestvuju u tok procesu i Repubička direkcija za robne rezerve.
“U toku vikenda i danas su zasedale komisije koje utvrđuju tehničku proceduru kako da se i na terenu ovaj proces otkupa obavi. Očekujem da taj posao vrlo brzo krene, već narednih dana”, kaže ministarka.
Bošković: Za srpske poljoprivrednike 175 miliona evra
Ministarka poljoprivrede izjavila je da će srpski poljoprivrednici moći da računaju na ukupno 175 miliona evra pomoći iz programa pretpristupne pomoći EU za ruralni razvoj 2014-2020 IPARD 2.
Ministarka očekuje da će ta sredstva biti na raspolaganju već krajem ove godine ili početkom 2016. navodeći da su za sprovođenje IPARD programa potrebne i određene pripreme.
U pauzi konferencije “Program pretpristupne pomoći za ruralni razvoj 2014-2020 – IPARD 2”, Bogosavljević Bošković je novinarima rekla da će taj program dati zamajac razvoju poljoprivrede i ruralnom razvoju u Srbiji, zajedno sa Nacionalnim programom ruralnog razvoja koji je pripremljen, a koji sadrži mere komplementarne sa IPARD programom.
Ministarka je najavila da će se i dalje raditi na intenzivnoj prezentaciji IPARD programa na lokalnom nivou kako bi što bolje informisali poljoprivrednike o mogućnostima koje pruža taj program.
Nastojaće se, kaže, da stručne poljoprivredne i savetovane službe budu u neposrednoj komunikaciji s poljoprivrednicima, da im budu “desna ruka” kako bi se odredili za program koji je za njih interesantan i da se pripreme da bi aplicirali za ta sredstva.
Na pitanje kako da srpski poljoprivrednici samostalno konkurišu za sredstva iz IPARD programa, ministarka kaže da je pripremljen plan logističke pomoći poljoprivrednicima, u saradnju sa lokalnim samoupravama i poljoprivrednim stručnim savetodavnim službama. “Naš zadatak i jeste da uz uspostavljanje i akreditaciju operativne strukture radimo na dobroj informisanosti i dobroj pripremi poljoprivrednika za samo konkurisanje”, rekla je ministarka.
Na pitanje o pomoći proizvođačima organske hrane iz IPARD programa, Bogosavljević Bošković kaže da taj program predviđa i podršku za organsku proizvodnju u sektorima proizvodnje mesa i mleka, ali i voća i povrća.
“Znamo da je organska proizvodnja budućnost poljoprivrede ne samo Srbije, već i šire”, kaže ministarka i navodi da su mogućnosti Srbije za organsku proizvodnju izuzetno velike.
Kada je reč o samim iznosima pomoći iz IPARD programa, ministarka kaže da se oni kreću od 5.000 evra za podršku razvoju seoskog turizma, 10.000 evra za razvoj određenih vidova voćarske proizvodnje i podizanje zasada u voćarstvu, pa do oko dva miliona evra kao podrška razvoju preradnih kapaciteta u mlekarstvu.
“Širok je dijapazon podrške odnosno pomoći koja se može ostariti kroz IPARD program. Sve te mogućnosti će poljoprivrednicima biti na pravi način predočene i oni koji ne nađu svoje mesto ili se ne prepoznaju u ovom programu na raspolaganju će imati mere nacionalnog programa”, kaže ministarka.
Prema njenim rečima, svi raspoloživi resursi biće usmereni u pravcu priprema kako bi se sredstva iz IPARD programa iskoristila na najbolji mogući način.
“Naš zadatak je da naše korisnike pripremimo za jedne ili druge mere podrške, a sve u cilju obezbeđivanja dobrog sprovođenja politike ruralnog razvoja u narednom periodu”, kaže Bogosavljević Bošković.
Na pitanje da li će poljoprivrednici moći da se prijave i za sredstva iz IPARD programa i za pomoć iz Nacionalnog programa, ministarka kaže da će se oni opredeliti za jednu od mogućnosti, u zavisnosti od njihovih interesovanja.
“Svaki od naših poljoprivrednika na terenu će imati nešto za šta će moći da konkuriše i na šta će moći da računa kao podršku države ruralnom razvoju”, rekla je ona.
Kako je navela ministarka, IPARD program i Nacionalni program ruralnog razvoja, kao i program na regionalnom i lokalnom nivou, moraju biti i jedinstveni i pružiti jedan sinhronizovan sistem podrške razvoju poljoprivrede i ruralnom razvoju.
Bogosavljević Bošković je rekla da će Ministarstvo poljoprivede učiniti sve da se što pre uspostave operativne strukture, kao i da je obezbeđen prostor za smeštaj Uprave za agrarna plaćanja koja je iz Šapca premeštena u Beograd.
Ministarka poljoprivrede kaže i da je potrebno dodatno zapošljavanje u upravi, kao i da će se o tome sutra razgovarati u Ministarstvu finansija sa ministarkom bez portfelja zaduženom za evropske integracije Jadrankom Joksimović.
Tanjug