Ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović i njegov slovenački kolega Dejan Židan istakli su danas da je bitno ulagati u prerađivačku industriju, jer proizvodnja sirovina nije konkurentna.
Nedimović je, na panelu “Mogućnost saradnje u agrobiznisu” na Poslovnom forumu Srbija-Slovenija u Privrednoj komori Srbije, kazao da postoji veliko interesovanje iz Slovenije za prerađivačku industriju u Srbiji koja je vezana za prehranu.
On je najavio da će Ministarstvo u narednom periodu uložiti sve napore da uspostavi novi koncept u srpskoj poljoprivredi, a to ej da se usmeri pažnja na prerađivački sektor koji je potpuno devastiran.
On je naglasio da je ideja da se u naredne tri godine pokuša da se prerađivački sektor posebno u voćarstu, povrtarstvu i stočarstvu podigne na noge i instalira na one prostore gde postoji baza.
Prema njegovim rečima treba poušati da pređemo sa prodavca jeftine, kvalitetne sirovine, na prarađene proizvode.
Nedimović je kazao da je neophodno videti šta tržišta traze i onda proizvoditi ciljano, jer ako nema tržišta onda je besmisleno gomilati proizvodnju, jer to vodi ka zagušenju.
On je izrazio nadu da će se slovenačke firme vratiti i ponovo uspostaviti prerađivačka postrojenja u Srbiji.
On je istakao da se sastajao sa brojnim ambasadorima baš iz razloga sondiranja novih tržišta koja do sada nisu bila dostupna za nas a sa ciljem da mamo bolje šanse.
Od nove godine, kako je najavio, država će investitorima nuditi državno poljoprivredno zemljište u zakup, dodajući da je mininalno ulaganje 500.000 evra, a rok za realizaciju projekta tri godine.
Time država želi podstaći prerađivački sektor, ujedno i povećati prosečna vrednost poljoprivrednog gazdinstva, a pri Ministarstvu će biti razvijen poseban sektor za investicije u poljoprivredu, kazao je Nedimović.
On je govorio i o strukturi poljoprivredne proizvodnje, navodeći da se najviše gaje pšenica i kukuruz.
“Pored klasičnih proizvoda kao što su srpsko žito i kukuruz, imamo veliki potencijal sektoru voća, pošto smo svetski lider u proizvodnji malina sa 70.000 tona 2015. godine, odnosno 252 miliona evra izvozne vrednosti”, objasnio je Nedimović.
On je dodao da se u Srbiji proizvede kukurz u vrednosti od milijardu dolara, a da je izvozna vrednost između 400 i 500 miliona.
Takođe je izrazio nadu da će iduće godine budžet za poljoprivredu biti veći, ali je dodao da je neophodno ta sredstva i trošiti, jer su svi, kako je naglasio, do sada kukali da je malo para, a nije potrošeno ni to što je bilo na raspolaganju.
Dejan Židan, slovenački ministar poljoprivrede, šumarstva i ishrane, koji je i potpredsednik vlade, kazao je da u slovenačkoj poljoprivredi radi oko 90.000 ljudi.
Slovenija, prema njegovim rečima, izvozi između 800 i 900 miliona evra godišnje poljoprivrednih proizvoda, od čega svega tri odsto otpada na Srbiju.
Slovenija, kako je ukazao, uvozi hranu i sirovine u vrednosti od 1,6 milijardi evra, a od toga iz Srbije svega 35 miliona evra.
“Želimo da izvozimo i uvozimo hranu iz Srbije, jer želimo da izbalansiramo bilans, i ujedno težimo ka bližim trzištima”, objasnio je Židan.
Istovremeno je ukazao da postoje ograničenja zato što standardi nisu harmonizovani, te da će se raditi u narednom periodu na smanjenju i uklanjanju barijera.
On je izrazio spremnost Slovenije da sarađuje sa Srbijom u poljoprivredi, ukazujući da se sirovine mogu kupovati svugde, i da se one prodaju po niskim cenama, a da se dodatna vrednost poštiče samo kroz preradu.
“Želim da imamo zajednička ulaganja, jer ako se dobro organizuju ona proširuju tržišta. Srbija ima svoja trzišta na kojima je jaka, a Slovenija svoja, pa ako se udruže dve zemlje mogu biti samo jače”, naglasio je Židan.