Ministarstvo poljoprivrede primiće danas malinare na sastanak tokom kojeg će razgovarati o svim problemima i pokušati da nađe rešenje koje će odgovarati i malinarima i hladnjičarima, ali da neće biti razgovora o ceni, najavio je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović
“Danas u deset sati u Ministarstvu poljoprivrede imaću sastanak sa malinarima. Razgovaraćemo o načinu kako država može da nađe način i mogućnosti da smanji troškove njihove proizvodnje, kako da odreagujemo na nove tržišne izazove koji su se pojavili i koji nisu laki”, rekao je Nedimović.
“Razgovaraćemo o svim problemima srpske maline, o njenom kvalitetu i kako ćemo da je izvozimo na tržište. Ne možemo da pričamo o ceni jer cenu određuje tržište”.
Navodi da su u problemu i proizvođači i hladnjačari. “Teška je situacija, u problemu su i proizvođači i hladnjačari, ali hladnjačari moraju da nađu sluha za sve ovo”, naveo je ministar. Kako je rekao, juče su dva najveća otkupljivača malina izašla sa otkupnom cenom od 125 i 130 dinara. Nedimović je zaključio da moraju da popuste i proizvođači i malinari te da se tako dođe do zajedničkog dogovora.
”Razbiti kartel hladnjačara”
Predstavnik Asocijacije malinara i kupinara Srbije Dobrivoje Radović rekao je da malinari već duže vreme traže da se “razbije kartel hladnjačara”.
Istovremeno, predsednik Skupštine opštine Arilje i član udruženja malinara “Vilamet spas” Dragiša Terzić zatražio je da država obezbedi “fer tržišnu utakmicu”. Odluka Asocijacije je da malinari ne beru rod ukoliko se ne postigne dogovor s izvoznicima, rekao je Radović za Novi dan.
On je naveo da se prosečna izvozna cena maline, do maja, kreće od 1,95 do 2,20 evra. “Tražimo od države dvadeset godina da se razbije kartel hladnjačara. Oni tu mogu da nam pomognu. Ne tražimo od predsednika države i predsednice Vlade da nam kažu cenu maline, već samo tražimo da država uredi tržište”, rekao je Terzić.
On je naglasio da su malinari protestovali u Prijepolju jer su iritirani stavom hladnjača koji je “bezobrazan”. “Jer, ako vam neko izađe s cenom 49,90 dinara za kilogram maline, a vaš radnik koji bere košta 60 dinara, onda je to guranje prsta u oko proizvođačima. A podaci su da je, do aprila, prosečna izvozna cena maline 2,05 evra”, rekao je Terzić.
Kaže da su već juče istaknute cene od 125 do 135 dinara za kilogram maline u pojedinim krajevima, ali da očekuje da bude daleko veća cena jer “maline nema, ona je u očajnom stanju ove godine u Srbiji na šta su uticale i vremenske prilike”.