Analiza niza prehrambenih proizvoda kupljenih u supermarketima u nekoliko članica Evropske unije pokazala je da se kvalitet proizvoda razlikuje. Evropska komisija preporučila je članicama kako da se bore protiv dvostrukog standarda u prehrani, a sada je odlučila da pokrene novi metod testiranja kako bi se uporedio kvalitet proizvoda poznatih marki. Prvi rezultati, kako je najavljeno, biće saopšteni do kraja godine
Isti proizvod, ambalaža, deklaracija, cena, ali ne i kvalitet. Mnogi proizvodi koji dolaze na naše tržište znatno su lošijeg kvaliteta od onih koji se prodaju u zapadnim zemljama Evropske unije. Sa istim problemom susreću se i Mađari, Bugari, Česi, Slovaci, Rumuni.
“Postoje čitavi proizvodni pogoni iste proizvodne marke i istog proizvoda koji je kasnije plasiran na istočnoevropsko i zapadnoevropsko tržište. Najčešće su u pitanju konditorski proizvodi i različita hemijska sredstva”, kaže Nikica Jovanović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije.
Naši državljani koji kupe isti proizvod na Zapadu i u Srbiji, jasno vide razliku u kvalitetu. Ona se može prepoznati i po dekleraciji. Ako je uputstvo napisano na hrvatskom, makedonskom, ili bugarskom jeziku, ta roba je lošijeg kvaliteta, od one ispisane na španskom, francuskom ili nemačkom jeziku.
Poznati svetski proizvođači tvrde da proizvode samo prilagođavaju različitim različitim lokalnim tržištima.
“Ovde u Evropskoj komisiji su odlučili da na to reaguju i najavili su prošlog meseca seriju zakonskih predloga koje će omogućiti nacionalnim vlastima da sprečavaju takvu praksu različitih kvaliteta za iste proizvode u različitim zemljama Evropske unije. Treba podsetiti da je praksa različitih sastojaka i recepata prehrambenih proizvoda zapravo legalna po sadašnjim pravilima, ali Evropska komisija procenjuje da da praksa nije fer i da to predstavlja neku vrstu neopravdanog trgovinskog ponašanja”, navodi dopisnik RTS-a iz Brisela Dušan Gajić.
U Srbiju roba lošijeg kvaliteta uglavnom stiže iz Rumunije, Bugarske, Mađarske i Poljske, gde velike svetske kompanije imaju razvijenu proizvodnju namenjenu za stanovništvo ovog dela Evrope.