Na području Sjenice trenutno ima oko 28.000 grla krupne i 25.000 sitne stoke. Za veća stada, posebno sitne stoke nema ljudi, nema ko da je gaji ali i čuva, tvrdi Hazbo Mujović, predsednik sjeničke opštine
Na Pešterskoj visoravni, na području sjeničke opštine više je desetine hiljada hektara pašnjaka, ali broj stoke, uprkos i subvencijama države, nikako da se približi periodu osamdesetih godina kada je ovde, primera radi, paslo i do tri stotine hiljada ovaca. Vreme ratova i krize na području bivše Jugoslavije uticalo je na gubitak znatnog dela tržišta, na pad potražnje i cene mleka koje se sada otkupljuje po 22 dinara za litar, poznatog sjeničkog sira koji se prodaje po 2.000 dinara za pet kilograma. Zato se pamti ono „zlatno” doba kada je, primera radi 1989. godine kombinat „Pešter” klanicama isporučivao godišnje oko stotinu hiljada jagnjadi.
Ali, nije jedini razlog za pad proizvodnje u stočarstvu „skraćeno” tržište, kaže Hazbo Mujović, predsednik sjeničke opštine.
– Bez obzira na to što su dve grane poljoprivreda i turizam najveće šanse za razvoj ovog područja stočarstvo je sada na Pešteri, tako da kažem, neozbiljna priča. Na području naše opštine trenutno ima oko 28.000 grla krupne i 25.000 sitne stoke. Za veća stada, posebno sitne stoke nema ljudi, nema ko da je gaji ali i čuva. Jedan od ovdašnjih najvećih stočara Nusret Numanović imao je oko 2.000 ovaca i primoran je da smanjuje stado, jer nema čobana bez obzira na dobru naknadu za taj posao. Usitnjenost poseda je drugi krupan razlog. Nema ovde većeg pašnjaka u privatnom vlasništvu od tri, četiri hektara i zato očekujemo reagovanje države u smislu podsticaja na udruživanja, što bi značilo i uslov za veće privlačenje strateških partnera u poljoprivredi – naglašava Mujović.
On navodi i da je turizam druga velika šansa za razvoj sjeničkog kraja.
– Ne možemo se nadati velikim ulaganjima i industriju, zbog toga što na ovoj nadmorskoj visini, osim ove godine, imamo i po šest meseci sneg a i loše komunikacije. Stoga, strateški partneri u industriji radije biraju druge regije. Svesni te situacije mi smo oko pola miliona evra uložili u gradnju skijališta, na padinama planine Giljeve. Tamo već imamo jednu žičaru na puti smo da nabavimo i drugu kao i sistem za veštačko osnežavanje staza, za nordijsko i alpsko skijanje. Dobro je to krenulo, imamo i povećan broj turista i ulaganja privatnika u gradnju hotela. Uz to, najlepši deo jezera Uvac je na našoj teritoriji pa se i tu moramo bolje organizovati da turisti odavde, iz Sjenice odlaze u obilazak a ne da, primera radi, sa Zlatibora autobusima dođu na jezero, obiđu te lepote a u Sjenicu ne svrate i ni dinar ne potroše – tvrdi Mujović.
Politika