Gotovo da nema voća iz naših voćnjaka od kojeg se u Srbiji ne pravi rakija. ”Pretnja” da će ulaskom Srbije u Evropsku uniju biti zabranjeno pečnje i pravljenje domaće rakije zabrinula je kako proizvođače, tako i konzumente tog nacionalnog brenda, ali sada je sasvim izvesno da će Srbi i ubuduće moći da peku, samo da će proizvodnja rakije biti stavljena pod kontrolu. Naime, novi zakon o jakim alkoholnim pićima u Srbiji, koji je do 18. jula na javnoj raspravi, uskladiće našu regulativu s pravilima Evropske unije, ali će omogućiti poljoprivrednicima da višak rakije, odnosno ono što neće da sačuvaju za sebe, legalno prodaju registrovanim proizvođačima.
Po objašnjenju pomoćnika ministarke poljoprivrede Nenada Katanića, Ministarstvo je u obavezi da u kontiutetu donosi nova zakonska akta i do ulaska Srbije u EU pripremi sve proizvođače za zajedničku poljoprivrednu politiku evropske porodice, a zakon o javkim alkoholnim pićima jedan je od takvih propisa. Predsednik Grupacije proizvođača jakih alkoholnih pića u Privrednoj komori Beograda Ivan Urošević ističe da bi novi zakon trebalo pre svega da smanji sivo tržište i poveća bezbednost i kontrolu jakih alkoholnih pića, dodajući da će i dalje svako ko želi da se bavi proizvodnjom tih pića to moći u okviru zakonskih propisa.
Novi zakon uvodi red i u prodaju i u proizvodnju rakije. On u izvesnoj meri liberalizuje proizvodnju i daje mogućnost poljoprivrednicima da uz relativno jednostavne uslove i male troškove voće prerade u rakiju, što je izuzetno važno za Srbiju u kojoj proizvodnja „srpske tekile” ima veokovnu tradiciju. Građanima zakon omogućava da kroz ugovorni odnos višak destilata rakije prodaju registrovanim proizvođačima za dalju obradu i preradu. Njime se, između ostalog, proizvodnja i kvalitet jakih alkoholnih pića reguliše na jedinstven način, kako po pitanju samih definicija jakih alkoholnih pića, njihove podele i geografskih oznaka, tako i po pitanju kategorija, deklarisanja, starenja.
Poljoprivednici koji su i do sada verovali da će ulaskom u EU pečenje rakije biti stavljeno pod kontrolu i drugačija pravila i dalje su nepoverljive u pogledu predstavljenog Nacrta zakona o jakim alkoholnim pićima. Naime, oni ističu da je Hrvatska prošle godine, na zahtev EU, uvela obavezu da čak i mala seoska domaćinstva koja peku rakiju za sopstvene potrebe moraju da se registruju i plaćaju paušale i poreze. Ta obavezna registracija na godišnjem nivou u Hrvatskoj za kazan od 100 litara iznosi 15 evra, a pri tom se za sopstvene potrebe može ispeći najviše 50 litara rakije, dok se za sve preko toga mora platiti akciza i porez na dodatu vrednost. Svi u Hrvatskoj koji ne poštuju ta pravila mogu platiti kazne koje se kreću od 300 evra pa sve do 135.000. Novi zakon doveo je do toga da se sada rakija ili gotovo ne peče ili se to čini u „ilegali”.
Srpski zakonopredlagači tvrde da takva pravila, čak i kada uđemo u EU, za nas neće važiti. Uostalom, prošle godine je i šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport rekao da će „ljudi u Srbiji moći da peku rakiju za sopstvene potrebe i kada Srbija uđe u Evropsku uniju”, dodajući da svaka zemlja EU ima svoje nacionalno piće.
Pravila štite kvalitet
– Stvar je vrlo jasna: svako može da peče rakiju i u svim zemljama se to radi, pečenje rakije za lične potrebe nigde nije stalo. Za pića koja se proizvode za široku potrošnju, važe pravila koja bi trebalo da zaštite kvalitet – poručio je Davenport. (Dnevnik)