Osim toga što su pretprošlu godinu završili sa poslovnim gubitkom i što za 2019. za njih nema zvanično objavljenih finansijskih izveštaja, zajedničko Zobnatici i VU Morović u Karađorđevu, odnosno arapskim kompanijama Elit agro i Al Ravafed, jeste i to što se od početka njihovog poslovanja u Srbiji ne zna da li plaćaju zakup poljoprivrednog zemljišta koje im je država dala na dugogodišnje korišćenje
Poljoprivredno preduzeće AD Zobnatica, koje je od 2014. godine u vlasništvu kompanije Elit agro (Elite Agro LLC) iz Abu Dabija, u 2018. godini poslovalo je sa gubitkom od 1,9 milion evra, a nepoznato je kako je završilo 2019, jer nije blagovremeno dostavilo izveštaj o poslovanju za tu godinu.
Finansijski izveštaj za 2019. nije predao ni Al Ravafed Srbija, u većinskom vlasništvu istoimene firme iz UAE, koja gazduje državnim imanjem u Karađorđevu, a koja je od prošle godine takođe pod kapom arapske kompanije Elit agro. Al Ravafed je, kao i Zobnatica u 2018. poslovao sa gubitkom od oko dva miliona evra.
Osim toga što su pretprošlu godinu završili sa poslovnim gubitkom i što za 2019. za njih nema zvanično objavljenih finansijskih izveštaja, zajedničko Zobnatici i VU Morović u Karađorđevu, odnosno arapskim kompanijama Elit agro i Al Ravafed, jeste i to što se od početka njihovog poslovanja u Srbiji ne zna da li plaćaju zakup poljoprivrednog zemljišta koje im je država dala na dugogodišnje korišćenje.
Država, to jest resorna ministarstva, opštine i AP Vojvodina, izbegavaju da daju odgovore na ta pitanja. Ni po zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja VOICE nije dobio odgovor od opštine Bačka Topola u kojoj se nalazi dobar deo tih oranica, Ministarstvo poljoprivrede nije odgovorilo na novinarsko pitanje, a Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu je poručio da proceduru o davanju državnih njiva u zakup sprovodi lokalna samouprava, a odluku o izdavanju donosi resorno ministarstvo, te je uputio na te adrese.
Po Zakonu o poljoprivrednom zemljištu u budžet Srbije i Vojvodine sliva se po 30% novca od zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta u vojvođanskim opštinama dok lokalnoj samoupravi na čijoj se teritoriji nalaze te oranice pripada 40% prihoda. Imajući to u vidu, novinari VOICE-a pitanja su poslali onima koji su u državi nadležni i za te njive i za te pare. Ovo nije prvi put da VOICE ostaje bez odgovora kada je o poslovanju arapskih poljoprivrednih firmi u Srbiji reč. U nekoliko navrata ista pitanja uzalud su slali lokalnim samoupravama od kojih arapski investitori zakupljuju državne oranice, Ministarstvu poljoprivrede, Vladi Srbije, kao i Ministarstvu odbrane, u čijoj je nadležnosti Vojna ustanova Morović.
Poslovanje Zobnatice, ali i drugih poljoprivrednih firmi kojima gazduju arapski investitori je velika nepoznanica od njihovog dolaska na vojvođanske oranice.