Četiri godine nakon što je na srpsko tržište došla firma Al Ravafed nema odgovora na pitanje kakvi su efekti njihovih ulaganja u srpski agrar
Saradnja sa firmom iz Ujedinjenih Arapskih Emirata u oblasti poljoprivrede realizovana je na osnovu međudržavnog sporazuma kojim se praktično suspenduju domaći zakoni, ukidaju se licitacije za prodaju zemljišta, ne primenjuje se Zakon o javnim nabavkama.
Četiri godine nakon što je na srpsko tržište došla firma Al Ravafed nema odgovora na pitanje kakvi su efekti njihovih ulaganja u srpski agrar kao ni zbog čega je država potpisala ugovor sa ovom kompanijom, a ne ranije najavljenom Al Dahrom.
Na osnovu međudržavnog sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, 2013. godine dogovoreno je, između ostalog, i ulaganje u srpsku poljoprivredu.
Iako je u te svrhe prvo potpisan predugovor s Al Dahrom, u svetu poznatom kompanijom u oblasti agrara, naknadno se kao investitor i partner države u ovom poslu pojavila firma Al Ravafed.
Prema istraživanju Insajdera, kompanija Al Ravafed je osnovana tri meseca pre potpisivanja ugovora sa Vladom, a prema podacima iz privrednog registara u Abu Dabiju nema nijednog zaposlenog.
Al Ravafed izmišljena firma?
Gostujući u Insajder debati ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je da u tome ne vidi ništa sporno i da ne zna zbog čega se Al Dahra povukla iz posla, ali da pretpostavlja da su u pitanju komercijalni razlozi.
Reagujući na istraživanje Insajdera koje pokazuje da su prihodi države na jednoj od parcela koju obrađuje Al Ravafed, za tri godine njihovog poslovanja tri puta manji nego ranije, ministar Nedimović je istakao da su arapski investitori izgradili neke od najsavremenijih sistema za navodnjavanje.
S druge strane, poslanik Demokratske stranke i bivši pokrajinski sekretar za poljoprivredu Goran Ješić ocenio je da je Al Ravafed izmišljena firma i da će zbog tog posla neko morati da odgovara. On je naveo da je zemljište Al Ravafedu prodato ili dato u zakup daleko