Pivarska industrija Srbije trpi gubitke tokom pandemije koronavirusa zbog problema u ugostiteljstvu, kažu u Udruženju pivara Srbije. Posredno trpi i država. Samo prošle godine od akciza, PDV-a i drugih poreza i doprinosa od velikih industrijskih pivara republički budžet je prihodovao 267 miliona evra. U najvećim kompanijama ove industrije radi oko 15.000 ljudi, a problem osećaju i male zanatske pivare
Samo prošle godine proizvedeno je više od 5,5 miliona hektolitara piva, a popilo se 4,6 miliona, kažu u Udruženju pivara Srbije. Osim distribucije u maloprodajnim objektima, čak 28 procenata plasmana namenjeno je različitim ugostiteljskim objektima.
Ali jedno vreme tokom pandemije i vanrednog stanja oni nisu radili, uvedena su različita ograničenja, a velike manifestacije su otkazivane. To su neki od razloga da od januara do maja industrija piva zabeleži potrošnju za 11 odsto manju nego prošle godine.
“Mere koje predlažemo su umanjenje PDV-a sa 20 na deset posto. Stabilizacija akcize kako bismo omogućili priliku pivarstvu da se oporavi i doprineli državnom budžetu. I treća mera subvencionisanje renti za ugostitelje koji se danas suočavaju sa ogromnim poteškoćama u poslovanju”, rekao je Andreja Pavlović, izvršni direktor Udruženja pivara Srbije.
Probleme u poslovanju oseća i pedesetak malih zanatskih pivara u Srbiji.
“S obzirom da je naša najveća prodaja kroz ugostiteljske objekte i festivale kojih sada nema pad prodaje po nekoj slobodnoj proceni je preko 90 procenata. Uzimajući u obzir kredite pod kojima smo svi kao mali pivari mislim da do Nove godine većina neće preživeti”, kaže Dejan Smiljanić, predsednik Udruženja malih nezavisnih pivara Srbije.
Prošle godine izvezli smo milion i po hektolitara piva. Srbija je drugi izvoznik piva u Evropsku uniju, odmah iza Meksika, a ispred Amerike, Rusije, Kine i Ukrajine, kažu u Udruženju pivara Srbije.