Ministarstvo poljoprivrede zatražilo je od seoskih domaćinstava, preko sistema eAgrar, da prijave njive na kojima je zapaljen biljni otpad kako bi država te parcele za kaznu stavila u pasivan status, odnosno ukinula subvencije
Predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata Dragan Kleut rekao je da Ministarstvo traži da poljoprivrednici sami prijave njive na kojima je paljen otpad, bez obzira ko je to uradio. Ako to ne učine, celokupno domaćinstvo može biti kažnjeno, jer će sve njegove parcele u sistemu eAgrar biti stavljene u pasivan status do pet godina.
”Ljudi su se uspaničili, nisu palili njive, znaju da je to zabranjeno, ali siromašni, socijalno ugroženi ljudi na selu skupljaju rod kukuruza koji se raspe nakon prolaska kombajna i pale ostatke stabala kako bi lakše uočili klipove“, rekao je Kleut za Betu.
On je dodao da se požar lako može proširiti i zapaliti okolne parcele, a da vlasnik često ne zna ko je to učinio. ”Postoje poljočuvari koji su plaćeni da nadgledaju njive, pa bi oni trebalo da utvrde i prijave počinioce, a ne da se kažnjavaju vlasnici“, istakao je Kleut.
”Ljudi su u velikom strahu jer ne idu svi svakog dana da obilaze njive i nemaju uvid ko se kreće i šta na njima radi“, objasnio je Kleut, ocenjujući da mera ”liči na osvetu Ministarstva“ zbog zahteva poljoprivrednika za pomoć od 300 evra po hektaru usled katastrofalne suše.
On je podsetio da je ova godina bila izuzetno teška za poljoprivredu i da mnogi nisu mogli da pripreme zemljište za jesenju setvu bez uništavanja ostataka useva, pa i ako je neko to uradio, Ministarstvo bi trebalo da pokaže razumevanje.
”Apelujemo na Ministarstvo poljoprivrede da ne primenjuje represivne mere i da poljoprivrednici ne trpe posledice tuđeg neodgovornog ponašanja. Neka Ministarstvo utvrdi šta rade poljočuvari koji primaju platu da brinu o tome ko pravi štetu“, rekao je Kleut.


