Prvi put će u Srbiji biti moguće da se samo jednim klikom donira hrana, zahvaljujući novoj digitalnoj platformi, koja će pomoći da se poveća količina hrane koja se donira, a samim tim i broj korisnika Banke hrane Beograd koji dobijaju obroke
Kompanija Delez Srbija i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) potpisali su Memorandum o saradnji na razvoju zajedničke onlajn platforme koja će omogućiti da svi koji imaju viškove hrane da je u realnom vremenu doniraju preko Banke hrane za 9.000 socijalno ugroženih u Srbiji.
Ministarka bez portfelja, zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Djukić Dejanović rekla je na panel diskusiji “Jednim klikom do donacije” da je u Srbiji jedna četvrtina građana u riziku od siromaštva i da je ove godine za socijalnu pomć izdvojeno 126 milijardi dinara.
“Doniranje hrane preko Banke hrane, kao što čini Delez, treba da bude model i za druge kompanije”, rekla je Djukić Dejanović.
Istakla je da u Srbiji ima 400.000 dece koja su u riziku od siromaštva i da se moraju mapirati svi pojedinačni slučajevi kako bi se mogao utvrditi prioritet u dodeli pomoći.
“U selima Srbije ima starica koje nisu imale više od dva para obuće u životu i to je izazov za sve nas”, rekla je Djukić Dejanović.
Potpredsednica pravnih poslova i zaštite resursa u Delez Srbija Milana Jević Gledović rekla je da ta kompanija četiri godine donira voće i povrće Banci hrane.
“Sada smo u prilici da razvijemo model koji će proces doniranja učiniti jednostavnijim za krajnjeg korisnika, ali i uključiti veći broj humanitarnih organizacija”, rekla je Jević Gledović i najavila da će platforma početi da funkcioniše sredinom sledeće godine.
Dodala je da je ta kompanija za prve tri godine donirala 3.000 tona hrane, a cilj je da se asortiman proširi na sveže mleko i mlečne proizvode i druge artikle.
Stalna predstavnica UNDP u Srbiji Fransin Pikap rekla je da se u Srbiji godišnje baca 250.000 tona hrane ili u proseku 35 kilograma po osobi.
“Hrane ima dovoljno i niko ne bi ostao gladan da se ne baca, već se pravilno distribuira”, rekla je Fransin Pikap i dodala da nije dobro bacati hranu i na taj način rasipati resurse.
Iskorišćavanjem hrane bi se, kako je rekla, smanjilo i zagađenje životne sredine jer deponije odbačene hrane emituju štetne gasove staklene bašte i na trećem su mestu po emisiji posle Kine i Amerike.
Predsednica Udruženja Banke hrane Radmila Ivetić rekla je da 70 organizacija svakog meseca podeli 75 tona voća i povrća socijalno ugroženim gradanima medju kojima su majke sa decom, deca bez roditelja, penzioneri i invalidi.
“Cilj nam je da dobijemo što više hrane i da donacije budu redovne, a digitalna platforma će nam omogućiti da se na jednostavan način vidi u kom marketu ima viška neprodate hrane koja, umesto da se baci, može da se podeli”, rekla je Ivetić.