Nedavno je stupila na snagu nova EU zakonska regulativa za geografsko poreklo vina, koja je, prema rečima stručnjaka, došla u veoma povoljnom trenutku za domaće proizvođače, s obzirom na to da donosi brojne olakšice u ovoj oblasti
Prema rečima Darka Jakšića, koji se bavi istraživačkim radom u oblasti terroira, geografskog porekla i lokalnih sorti vinove loze i vina u Centru za vinogradarstvo i vinarstvo u Srbiji, ta regulativa je došla u veoma povoljnom trenutku za domaće proizvođače, s obzirom na to da donosi brojne olakšice u oblasti geografskog porekla vina.
”Naime, znamo od ranije da EU želi da sistem geografskog porekla za vina što više približi sistemu za jaka alkoholna pića, aromatizovane proizvode od vina kao što su Sangria, Vermut, naša oznaka Bermet i slične, i sistemu za poljoprivredno-prehrambene proizvode. To se dobrim delom realizovalo objavljivanjem najnovijih uredbi EU”, kaže Jakšić.
On dodaje da se uvode novi instrumenti koji će olakšati registraciju oznaka, omogućiti određene izuzetke proizvođačima u teškim situacijama i značajno ubrzati rad administracije.
”S obzirom na to da se naši proizvođači grožđa i vina susreću sa problemima u dokazivanju reprezentativnosti prilikom zaštite oznaka geografskog porekla, kao što su te teškoće imali proizvođači iz Subotičkog i Sremskog rejona, zatim rejona Tri Morave i drugih, uvođenje EU pravila da se pojedinačni proizvođač vina može smatrati prihvatljivim podnosiocem zahteva za zaštitu oznaka posebno će pogodovati vinarima koji imaju problem da animiraju druge vinare da i oni uđu u sistem geografskog porekla”, objašnjava Jakšić.
Države koje će uskladiti domaće zakonodavstvo sa novom EU regulativom za vino treba da omoguće da oznake geografskog porekla može registrovati i manji broj proizvođača grožđa i vina, pa čak i samo jedan vinar ukoliko samo on pokaže interesovanje da zaštiti oznaku na nekom području.
S obzirom da je geografsko poreklo grupno, a ne individualno pravo intelektualne svojine, ostaju pravila da se drugi proizvođači uvek mogu pridružiti proizvođaču koji je zaštitio oznaku u proizvodnji vina sa geografskim poreklom u skladu sa pravilima iz proizvođačke specifikacije.
Takođe, udruživanje je najbolji i najlakši način da se postignu ciljevi i interesi svih proizvođača vina na demokratski način. Takav pristup se uklapa i u našu realnost gde najveći deo napora podnesu pojedinci koju su uporni i sagledavaju dobrobiti za celu lokalnu zajednicu, a da drugi kasnije prate postavljene standarde i ugledne domaćine, u ovom slučaju vinare koji imaju najveću svest o bitnosti geografskog porekla vina, kaže Jakšić.