Kako bi se izbegla mogućnost zloupotreba ostvarivanja prava na subvencije, poljoprivrednici koji se odluče za upis u Registar poljoprivrednih gazdinstava moraju prijaviti sve katastarske parcele na kojima obavljaju poljoprivrednu proizvodnju
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede propisalo je obavezan upis svih katastarskih parcela na kojima se obavlja poljoprivredna proizvodnja, saopštila je Uprava za agrarna plaćanja.
Reč je o izmenama i dopunama Pravilnika o upisu u Registar poljoprivrednih gazdinstava i obnovi registracije, kao i o uslovima za pasivan status poljoprivrednog gazdinstva. Jedna od novina je da se upisuju sve katastarske parcele zemljišta na kojima se obavlja poljoprivredna proizvodnja, a ako gazdinstvo da neistinite podatke, zahtev više neće biti neosnovan već odbačen bez razmatranja.
Poslednjim izmenama koje su objavljene u ”Službenom glasniku RS” od 21. decembra 2018. godine, propisan je obavezan upis svih katastarskih parcela na kojima se obavlja poljoprivredna proizvodnja.
Registracija ostaje dobrovoljna ali ko se upiše mora prijaviti sve površine
– Naime, kako je upis u Registar dobrovoljan, u praksi je primećeno da pojedina poljoprivredna gazdinstva ne prijavljuju sve parcele na kojima obavljaju poljoprivrednu proizvodnju, u cilju formalnog ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na podsticaje vezanih za površinu poljoprivrednog zemljišta. Kako bi se izbegla mogućnost navedenih zloupotreba ostvarivanja prava na subvencije, a istovremeno poboljšala tačnost i potpunost Registra poljoprivrednih gazdinstava, registracija ostaje dobrovoljna, s tim da ako se odluče za upis, poljoprivrednici moraju prijaviti sve katastarske parcele na kojima obavljaju poljoprivrednu proizvodnju – navodi se na sajtu Uprave za agrarna plaćanja.
Dodaje se da je kao reakcija na podizanje sve većih zasada pojedinih specifičnih kultura dopunjen Šifarnik biljne proizvodnje kojim se predviđa razdvajanje registracije površina pod borovnicama od površina po ostalim jagodastim voćem (ribizla, ogrozd, brusnica,aronija i dr.;), kao i uvođenje upisa proizvodnje ostalog jabučastog voća (oskoruša, jarebika i dr), ostalog koštičavog voća (marela, trnjina i dr), manje zastupljenog voća (šipurak, dren, glog, dud, zova i dr.), citrusa (agruma), južnog, tropskog, suptropskog i egzotičnog voća (smokve, kivi, nar, banane, limun, pomorandže, mandarine i dr.).
Time se postiže precizniji pregled komercijalne proizvodnje voćarskih kultura i omogućava ostvarivanje prava na podsticaje i za ovu proizvodnju.
Naglašeno ju da naročito treba obratiti pažnju na to da se posle dve godine bez obaveze obnove registracije u Registru poljoprivrednih gazdinstava, ove godine ona ponovo mora obaviti u periodu od 1. marta do 30. aprila 2019. godine. Obnova registracije se obavlja dostvaljem propisanih obrazaca sa podacima o gazdinstvu i biljnoj i stočarskoj proizvodnji nadležnim područnim jedinicima Uprave za trezor prema mestu prebivališta nosioca poljoprivrednog gazdinstva.
Za tačnost podataka odgovara poljoprivrednik
Takođe, treba napomenuti da za tačnost podataka odgovara podnosilac zahteva. Dakle, ako u toku godine dođe do promene prijavljenih podataka, kako statusne prirode, tako i onih vezanih za površine, biljne kulture ili vrstu stoke, poljoprivrednici su dužni da iste prijave u roku od 30 dana od nastanka promene.
Ako se utvrdi da poljoprivredno gazdinstvo nije prijavilo sve parcele na kojima obavlja poljoprivrednu proizvodnju, ili da faktičko stanje na terenu ne odgovara podacima upisanim u Registar, uključujući vrstu biljne proizvodnje, odnosno ako se utvrdi da su prijavljeni neistiniti podaci u zahtevu za upis u Registar, obnovu registracije ili zahtevu za korišćenje podsticaja, poljoprivrednom gazdinstvu se rešenjem utvrđuje pasivni status u Registru.
Za vreme trajanja pasivnog statusa poljoprivredno gazdinstvo ne može koristiti propisane podsticaje u poljoprivredi i ruralnom razvoju.