Od danas važi novi Pravilnik o deklarisanju proizvoda. To znači da bi potrošači trebalo da budu bolje informisani o tome šta kupuju, odakle je namirnica stigla i da li je opasna po zdravlje. Cilj je podići nivo zaštite potrošača i pružiti mu istinite i jasne informacije, kaže Branislav Raketić iz Ministarstva poljoprivrede.
Branislav Raketić iz Ministarstva poljoprivrede je, gostujući u Dnevniku RTS-a, rekao da se u marketima u Srbiji i dalje mogu naći proizvodi sa starim deklaracijama, ukoliko su upakovani pre stupanja na snagu novog Pravilnika o deklarisanju proizvoda.
“Data je mogućnost da ambalaža napravljena pre stupanja na snagu novih pravila može da se koristi u narednih 18 meseci, tako da ti proizvodi mogu da se stavljaju u promet do kraja roka trajanja”, rekao je Raketić.
Ipak, dodaje, u našim trgovinskim lancima nalazi se ogroman broj proizvoda koji su usklađeni sa novim pravilima.
“Novine se ogledaju u preciznom definisanju odgovornosti onoga ko je stavlja u promet, kako za upakovanu robu, gde je odgovoran proizvođač, tako i za neupakovanu hranu gde je odgovoran onaj koji je prodaje”, rekao je Raketić.
Podaci na deklaraciji će sada biti vidljiviji i čitljiviji, što je definisano veličinom fonta.
“Minimalan font može biti 1,2 milimetra, a izuzetak su veoma male ambalaže gde font ne može biti manji od 0,9”, istakao je Raketić.
Kao još jednu prednost novog Pravilnika o deklarisanju naveo je i obavezu da se na deklaraciji navedu sastojci koji izazivaju alergiju, odnosno intoleranciju na hranu.
“Suština i osnovni cilj je da se podigne nivo zaštite potrošača i da on dobije istinite, nikako zbunjujuće informacije”, naglasio je Raketić.
Dodao je da će i ugostiteljski objekti morati svojim gostima da predoče ukoliko porudžbina sadrži neke sastojke koji mogu izazvati alergiju.
Pravilnik je donet na osnovu zakona o bezbednosti hrane, kojim su definisane kaznene odredbe i nadležnosti. Svako ko krši ta pravila biće sankcionisan na način na koji je to predviđeno, kaže Raketić.
Dodaje da, osim zvanične kontrole, važnu ulogu u praćenju poštovanja novih pravila ima i asocijacija za zaštitu potrošača koja inspekciji može da prijavi nepravilnosti.
Raketić kaže i da se novi pravilnik poklapa sa onim koji važi i u zemljama EU, kao i da predstoji definisanje pravila prodaje hrane na daljinu, putem interneta.